Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

4+4+4 ZORUNLU EĞİTİM NEDİR ?

25 Şubat 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

45 Yıl Eğitimin içinde hizmetle iştigal ettim. Bana göre Eğitim bugün
65 yaşını tamamladı.Yeterli oldu mu? Diye soranlara cevabımız,hayır olacaktır.Çünkü; Eğitim bir canlı için var oluştan ebediyete kadar,yaşam biçimidir.
Bu pencereden bakıldığında yurdumuzda uygulanan zorunlu eğitim süreci 5+3 =8 yıllık eğitimin çok yetersiz kaldığı görülmektedir. Çağdaş ülkelerde zorunlu eğitim en az 12 yıldır.

Değerli okuyanlar;
Eğitim yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bilinmektedir ki;iyi eğitim almış kişiler her dalda seçkin olduklarını bir biçimde kanıtlamış olurlar.Bilinen bir örnek verirsek, spor müsabakalarında bile “antrenman’a” hangi takım daha çok katıldı ise,spor alanında takım daha başarılı olduğu görülmektedir. Öğle ise Devletin Eğitim politikalarında zorunlu eğitimin 4+4+4 =12 yıl olması her vatandaş tarafından kabul görmelidir kanısındayım.

Ancak:Zorunlu eğitimin ön hazırlıkları yapılmamıştır.Bu pencereden bakıldığın da;Zorunlu eğitim uygulaması bir çok sorunları da,beraberinde getirecektir.Bu sorunlar medya aracılığı ile eğitim uzmanları,Talim Terbiye Kurulu birimlerinin katılacağı bir platformda anlaşılır ölçülerde tartışılmalıydı.Sonucunda çağ nüfusunun eğitim problemleri ortaya çıkar,uygulamaya konulacak programların hazırlanma planları yapılır,mevcut eğitim elemanları, eğitim kurumlarının durumu,huzurlu bir ortam haline gelir,geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız,ülkemizin geleceğini daha aydınlıklara taşıyacak durumda şekillenirdi.

12 Eylül 1980 hükümeti zorunlu öğretim yaşı başlangıcını 5 yaş olarak kanunlaştırdı ve uygulamaya konulmuştu.O tarihte görevde bulunan Eğitim yöneticisi olarak uygulamada çok sıkıntı çekildi.Oyun çağındaki çocuğa,uygulanan o tarihteki öğretim programı çok ağır gelmişti.5 yaşında okula yazılan çocuklar,1,2,3 sınıfa kadar okula sevgi ve istekle gelmişlerdi.Sizleri temin ederim ki;bu çocukların çok büyük bölümü ilkokulu bitiremeden ayrıldılar.Orta okul ve lise hiç okumadılar.Bu gün o çocuklar halen Açık ilköğretim,açık lise,açık öğretim fakültesi okullarını dışarıdan bitirmek için gayret göstermektedirler.

4+4+4=12 Yıl zorunlu eğitim hakkındaki görüşlerimi,düşüncelerimi,öz verili önerilerimi 17 Eylül 2012 tarihinde okullar açılmadan yazı dizisi içerisinde anlatmaya çalışacağım.Okula yeni gidecek öğrenci velilerinin çok sabırlı olmalarını diliyorum. Her şeye rağmen okullarımız çok güzeldir.Bizleri doğuran üzerimize titreyen fedakar analarımıza emanet etmeyi kıyamadığımız yavrularımızı okula gönderirken hiç kaygı duymadık.
Sevgili yavrularımıza mutlu yarınlar diliyorum.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?