Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

ABDULLAH ÖCALAN’I İDAMDAN KİM KURTARDI?

23 Ocak 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Partisinin Ankara Keçiören İlçe Kongresi’nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Apo’yu idamdan MHP kurtardı” dedi.

Artık, polemiklerine iyice alıştığımız Erdoğan, bu sözleriyle de gerçekleri çok açık şekilde çarpıtırken, MHP lideri Devlet Bahçeli’ nin cevabı da hiç gecikmedi. Partisinin Konya İl Kongresi’nde seslenen Bahçeli, “Bırak bu aldatmacaları..” Meclis’teki sayınız her kararı almaya yeter. Samimi isen gereğini yap da millet seni alkışlasın. Ülkenin Başbakanı’na yalan konuşmak yakışmaz” sözleriyle, AKP’nin anayasayı bile değiştirebilecek çoğunluğu olduğuna dikkat çekti.
Öncelikle belirtelim ki, Başbakan ve AKP cenahı, erken seçim sözlerini ısrarla reddetse de, önümüzdeki ilk seçimde rakip olarak MHP’yi gördükleri anlaşılıyor. Onun için sık sık MHP’ye göndermeler yaparak halkı yanlarında tutmaya çalışıyorlar.

İdamı kaldıranlar.
Biz, yine başa dönelim ve “Apo’yu idamdan MHP kurtardı” diyen Başbakan’ın gerçekleri nasıl çarpıttığına bakalım.
3 Kasım 2002 seçimlerinin yapılmadığı, ama AKP’in de kurulup TBMM’de 53 milletvekili ile yer aldığı 1 Ağustos 2002′deki olağanüstü toplantılarda idam cezası, yasalarımızdan kaldırıldı. O zamanki MHP grubu 117 milletvekili ile buna “ret” oyu verip şiddetle karşı çıkarken, Tayyip Bey’ in de genel başkanları olarak misafir locasından izlediği AKP Grubu “evet” oyu kullandı. DSP, ANAP, DYP, Saadet Partisi ve İsmail Cem’in genel başkanı olduğu YTP’li milletvekilleri, ittifak halinde idam cezasını kaldırdılar.

Gökkuşağı koalisyonu!
O güne kadar, idam cezası kaldırılmak istenmişse de, koalisyon hükümetinin ortağı olan MHP’nin karşı çıkmasıyla mümkün olmamış ve AB’nin dayatmalarına rağmen, “Savaş hali, yakın savaş ve terör olaylarında idam cezasının olacağı” Anayasa’ya konmuştu.
Olağanüstü gerçekleşen o görüşmelere kadar 1′inci ve 2′inci Uyum Paketleri’ne destek veren MHP, 3′üncü Uyum Paketi’ne bu yüzden karşı çıkmış, MHP lideri Bahçeli de birlikte hareket eden bütün partilere, “Gökkuşağı Koalisyonu” adını takmıştı.
İstismara dayalı yalan dolanla halkı kandırmayı başaranlar, bu konuda MHP’nin sayısal gücünü bile dikkate almadan hedeflerine ulaştılar.
Neticede seçime gidildi ve AKP tek başına iktidar oldu. Dün Keçiören’de “Apo’yu idamdan MHP kurtardı” diyen Başbakan ve partisi, 06.08.2003′te yürürlüğe giren Topluma Kazandırma Yasası adını verdikleri çalışma ile teröristleri bile affetti! Ardından 26.09.2004′te, Meclis’te kabul edilen Yeni Türk Ceza Kanunu ile devletin tekliği, milletin birliği ve ülkenin bütünlüğü tartışılmaya başlandı. Teröristbaşının avukatları ile AB’nin isteklerinin aynı olduğu ortaya çıktı.

AKP iyi niyetli ise
Şimdi ufukta bir seçim var ya… Erdoğan ve partisi, yaptıklarını unutturmaya çalışıp milleti yeniden “Kurmaya” çalışıyor.
Konya’dan cevabı veren Bahçeli de haklı olarak soruyor:
- Madem MHP kurtardı. Apo’nun asılmadığından da dertleniyorsan gereğini sen yap.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?