Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

ABİ ÇİZMEYİ ÇIKARAYIM MI..?

21 Mayıs 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

Soma’daki madenin derinlikleri yüzlerce can ile birlikte, korunmak istenen taşeron zihniyetini de  birlikte yutmuştur.O mâden’in derinliklerinde can veren insanlar ile birlikte, devletin  yetkili kurumları ve devlet otoritesi de mâden’de kömürleşip toprak altında kaldığı kanatindeyim. İnsan biraz utanır,devletin küçültülmesi,kamunun hizmet alanlarının daraltılması ile kârlılık kavramları arasında devleti sömürenlerin korunması, Türkiye’yi getirdiği yer soma’daki mâden ocağı değilmi…?

Güney Kore’de yolcu taşıyan bir feribotun batması nedeniyle “300 yolcunun ölümünden; başbakan ve hükümeti yeterli mücadele yapamadığından dolayı,” G.Kore’de feribot faciası Başbakan’ı istifa ettirdi” G.Kore başbakanı kazadan sorumlu olduğunu kabul ederek kazada ölenlerin ailesinden ve kore halkından özür dileyerek istifa ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye ise somada 301 insanı göz göre göre soma madeninde öldüğünü, yetkililerin yaptığı açıklamalardan, medyadan öğrendik.Kazadan bir süre önce,muhalefet partileri madenler hakkında TBMM’ne önerge vermediler mi? Verdiler. Önerge iktidar partisinin oy çoğunluğu ile red edilmedi mi? Edildi.Peki önergeye rağmen bir araştırma,denetim veya herhangi bir tedbir alındı mı? Hayır. Öyle ise muhalefet partililer madenlerde tehlikeyi algıladı,öğrendiler de iktidar mensupları bu sessiz çığlıkları duymadı mı? Açıklamasını sizlere bırakıyorum.

Soma’da insanlar toprağın derinliklerindeki canlarını,yakınlarının cesetlerini toplama kaygısı ile:babam,eşim,yavrum diye ağıtlar yakarken, “yaşama ümidini kaybetmiş olan mâden’dekiler kömür suyu ile abdest alıp,kömür tozu ile teyemmüm edenler dualarla, yakınlarına kavuşmak için Allah’a yakarırken” Devletin merhametli, şevkatli elini omuzlarında,gücünü yanında bekliyordu.Olayın duyulmasından itibaren devletin yetkili organları, orada idi.İnsani değerlerin merhale kat ettiği,teknolojinin akılları durdurduğu bir zamanda, Soma’da onlarca, yüzlerce,binlerce insanların feryadı yürek kanatırken karşılarına sn. Recep T.Erdoğan çıkıveriyor. Olması gerekende bu olmalıydı.

Recep T.Erdoğan’ı karşılayan halk yaşanan olayın etkileri ile ”Yuh!” “Hükümet istifa” diye bağırdığını medyadan öğrendik.Sn.Recep T.Erdoğan ise “Erkeksen gel” “Gelde yanımda yuh çek” dediğini ve halkın üzerine yürüdüğünü öğreniyoruz.Sanki madende hayatını kaybeden canların yakınları ile savaşmak için orada.O zaman sayısı somalılar kadar olan korumalar ile birlikte kaza yerine gidilecek yerde, markete neden gidildi? Sonra Oradaki bir gence yumruk attığı gösteriliyor, ardından korumaları zavallı gençi tekme tokat yatırıp,linç ediyor. Medya bütün olayları kamu oyuna alenen yayınladı. Recep T.Erdoğan etrafını etten ören korumaları ile etrafındaki zevatın gölgesinde herhalde gerçeği göremiyor.

Daha bir süre önce muhalefet partililerin soma madenleri ve diğerleri hakkında verdiği araştırma önergesi hiçe sayılmıştı.Halbuki dikkate alınarak daha sıkı denetimlerle tedbir alınmalıydı.Kazaların önlenebilir olaylar olduğu,denetim ve yaptırımların dikkate alınması can kaybının en aza indirilmesini sağlar.İş sağlığı ve güvenliği konusundaki eksikler giderilmeli çalışma şartları uluslar arası standartlara bağlanmalıdır.

Madenden çıkarılan yaralı kazazade, sedyeye yatırılırken “Abi çizmelerimi çıkarayım mı?” diyerek,o sedyenin bir başka arkadaşına da gerekli olduğunu söyleterek halis Anadolu kültürünü tertemiz duyguları ile ifade etti. Sn Recep T.Erdoğan milletin gönlüne girmişti.İki dudağının arasından çıkan her sözcüğü bu millet kanun hükmü sayardı.Herhalde etrafındakiler Sn. Recep T. Erdoğan’ı yanlış bilgilendiriyor olmalı.

Kazanın  sorumlularını araştırmak için TBMM araştırma komisyonu kurdu.Hayatını madende kaybeden 300 kişinin ölüm nedenlerin tesbit etmek için yargı harakete geçti.Çıkacak sonuçta belki bazı kişiler günah keçisi olarak cezalarını görecekler.Ne faydası var? 300 kişide suçlu bulunsa ceza alsa; ölenlerden bir tanesi geri gelecekmi? Hukuk mahkemeleri görevlerini yapacaklarına şüphem yoktur.Ancak “gönül mahkemeleri”de vardır.Ölen insanların ailesi ve çocukları devlet tarafından desteklenebilir Ne yazık ki, yakınlarının sessiz çığlıkları yaşamları devam edecek unutulmayacaktır.

Soma işletmesi hakkında gerekli tedbirler alınsaydı,her kesim temiz Anadolu köylüsü kadar duygulu ve sorumlu olsaydı,sedye kirlenmesin belki başka arkadaşıma lüzumlu olabilir düşüncesiyle “ABİ ÇİZMELERİMİ ÇIKARAYIM MI..?”duygularını taşıyabilseydik soma faciasında bu kadar insanı  kayıp edermiydik?

Soma madeninde ölenlere Allah’tan rahet, aile efradına ve soma halkına baş sağlığı diliyorum.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?