Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

BEYAZ ADAM,NEDEN GELDİ?

26 Ocak 2016, by Mustafa kadakal, category Genel

Joe Bıden’ın Türkiye seyahati, perde arkası ve bilinmeyenler !

Joe Biden’ı Türkiye’ye getiren çok kritik sorunlar perde arkasında saklıydı.Çok detaylı temaslarını gerçekleştirmek için,danışmanları ve güvenlik görevlileri ile birlikte bir heyetle geldi.Çözülecek sorunların başında Suriye ,Iraktaki Türk askeri,Kıbrıs sorunu,dikkat çeken konuların en önemlisi ise ifade özgürlüğü ve akademisyenlere açılan soruşturma yanında, güneydoğudaki askeri eylemlerde can çekişen PKK patronlarının çağrısı da vardı.Perde arkasında saklı bilinmeyen konuları şöyle sıralayabiliriz.

1.Suriye sorunu:
Suriye başlığı altında önce Cerablus-Mare hattındaki sınır bölgesinin tamamen kapatılması konuşulmaktadır. İki ülke silahlı kuvvetleri önümüzdeki günlerde masaya oturarak sınırı kapatma konusundaki işbirliğinin şeklini belirleyecekler.

2.Irakta’ki Türk askerine formül:
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretinin en önemli nedenlerinden biriside, Bağdat ile Ankara arasında krize yol açan ,Türk askeri varlığının bulunduğu Musul’un kuzeydoğusundaki Başika’da yaşanacağını söylemekle, Türk askerinin Irak’tan çıkarılmasını ima etmektedir.

3.Kıbrıs sorununa çözüm:
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs’taki Türk ve Rum toplumlarının kendi aralarında yaptıkları görüşmeler neticesinde, , taraflar adada çözüme çok yaklaşılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini ifade ettiler.Hatta Türk tarafı Kıbrıs konusunda daha şeffaf tavizler verirse,Türkiye’yi balkanlarda,orta doğuda, merkez durumuna getireceklerini ifade etmektedir.

4.Basın özgürlüğü,Tutuklu gazeteciler:
Bu görüşmelerden kamuoyuna yansıyan bilgiler, Biden’ın gazetecilerin tutuklu yargılanmasını, bildiri yayımlayan akademisyenlere yönelik tutumu, operasyonların sürdüğü bölgelerdeki sivil Ölümlerini sert biçimde eleştirdiği yönündeydi.ABD Başkan Yardımcısı Biden, Ankara ile yaptığı temasları sırasında “Türkiye’deki basına yönelik korkutma, internet özgürlüğünün kısıtlanması,gazetecilerin tutuklanması ve akademisyenlerin vatana ihanetle suçlanması iyi bir örnek oluşturmuyor” diyerek hükümeti eleştirmişti.

Perşembe gecesi Türkiye’ye gelen Biden önce sürpriz bir görüşme trafiği gerçekleştirdi.Biden,AKP, CHP ve HDP’li vekillerle, bazı gazeteci ve akademisyenlerle, tutuklu gazetecilerin yakınlarıyla istanbul’da görüştü. Özellikle ‘Can Dündar’ın’ çocuğunun okulunu ziyaret ederek ‘Babanla gurur duymalısın’ övgüleri dikkatlerden kaçmadı. Bu görüşmelerden kamuoyuna yansıyan bilgiler, Biden’ın gazetecilerin tutuklu yargılanmasını, bildiri yayımlayan akademisyenlere yönelik tutumu, operasyonların sürdüğü bölgelerdeki sivil ölümlerini sert biçimde eleştirdiği yönündeydi. Biden “Türkiye’deki basına yönelik korkutma, internet özgürlüğünün kısıtlanması ve akademisyenlerin vatana ihanetle suçlanması iyi bir örnek oluşturmuyor” diyerek hükümeti eleştirdi.

Sonuç olarak: ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın alışıla gelmişliğin dışında,Türkiye ziyaretinin,perde arkasındaki bilinmeyenleri şöyle özetleyebiliriz. “Suriye konusunda tavsiyelere özen gösteriniz, Iraktaki Türk askerlerini geri çekin,Kıbrıs sorunu çözüm aşamasına gelmiştir.Kıbrıs’taki barış gücü askerlerini geri çekiniz,PKK terör örgütüne ve elindeki silahlarına daha çok zarar vermeyiniz.Tutuklu gazetecileri serbest bırakınız,basın açıklaması yapan bilim adamlarına soruşturma açmayınız.” Bizim sebebi ziyaretimiz bundan ibarettir.

26.01.2015
Mustafa Kadakal


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?