Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

BİTKİLER NELER ANLATIYOR?

16 Mayıs 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

Dedem  bitkileri ve evcil hayvanları çok severdi.Büyük bir bahçesi vardı.Bildiğim kadarı ile elma,armut,kayısı,kiraz,dut ağaçları ile doluydu. Fidan dikmeyi dedemden öğrenmiştim. Bende dedem olmadığı zamanlarda gidip her birini ayrı,ayrı sulardım.Bazen de bir yerde küçük bir fidan bulsam getirip dedemin bahçesine dikiyordum.

Dedemle bahçede dolaşırken; yeni çiçek açmış bir kaç fidan gördük.Dedem Ahmet  bunlar da nedir? Yoksa kendiliğinden büyüyen ağaçmı, bunları çıkarıp atmak gerekir.Çünkü diğer ağaçlara zarar verebilir dedi. Dede bunları ben dikmiştim.Bunlarda meyva ağacı,bak ne kadarda güzeller dedim.

Fidanlardan bir tanesi dedeme anlatmaya başladı.Bir ağacın üzerindeki, sulu,tatlı bir meyvenin çekirdeği idim.Kuvvetli bir fırtına agacı sallayınca meyva yere vurdu,Çok olgun olduğu için parça parça oldu ve ezilmişti.Bahçede çalışanlar çapa yaparken bizi toprağa gömdüler.Toprak nemli ve çok soğuktu.

Birkaç ay sonra toprak ısınmaya başlamıştı.Toprağa gömülen birkaç tane çekirdek bir arada idik.Isınan nemli toprağın içinde ,toprak ısındıkça bizde içinden filiz verip dışarıya çıktık.Ben toprağın üzerine çıktığım zaman diğerleri yoktu.Birkaç gün ara ile onlarda toprağın üzerine çıktılar.Sonra birbirimize bakarak gülüşüyor,eğleniyor ve hergün biraz daha büyüdük.

Bir gün Ahmet benim yanıma geldi.Toprağı elleri ile eşeledi hepimizi topraktan çıkardı. Korkudan yapraklarımız büzülmeye başlamıştı.Sonra Ahmet bizi kucakladı getirdi bahçede toprağa fideledi.Şimdi hızla büyümeye başladık.Her gün bir dal veriyor çiçek açıyoruz.Söz verdik her yıl ona sağlam bol sulu tatlı meyva vereceğiz. Ahmet  bize su veriyor,toprağı kabartıyor bizde onu çok seviyoruz.

            Dede çok sevindi.Ahmet bundan sonra diktiğin fidelerin bulunduğu bölüm senin bahçen olsun.Sana Başka yerde vereceğim.İstediğin bitkilerin orada yetiştir.Bak bunlar büyüyünce sana çok ürün verecekler,çok para kazanacaksın.Haftalık harçlığını artırıyorum seni çok seviyorum ahmet.

15.Mayıs.2014

 



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?