Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

CEM ERSEVER’İ KİM ÖLDÜRDÜ?

1 Eylül 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

4 Kasım 1993: JİTEM kurucusu Cem Ersever ve yakın arkadaşlarının öldürülmesi

Cem Ersever…
Bir dönemin en önemli ve en konuşulan askerlerinden biri.
PKK’ya karşı verilen mücadelenin bizzat içinde yer aldı.
Birçoklarına göre, “JİTEM’in karakutusu.”

*

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in “uçak kazası” sonucu ölümünün ardından 17 Mart 1993′de istifa etti.
Cem Ersever’in Eşref Bitlis’le olan yakın ilişkisini birçok kişi bilirdi.
İstifasının ardından Aydınlık gazetesine yaptığı açıklamalarla çok konuşuldu.
“Üçgendeki Tezgah” ve “Kürtler, PKK ve Abdullah Öcalan” kitaplarını yazdı.
Yazdığı kitaplar da Aydınlık gazetesindeki açıklamaları kadar dikkat çekiciydi.

*

24 Ekim 1993 günü ifade vermek üzere Ankara’ya gitti, ancak bir daha kendisinden haber alınamadı.
Yaklaşık iki hafta boyunca kimse Cem Ersever’e ulaşamadı.
4 Kasım 1993′de elleri arkadan bağlanmış bir şekilde cesedi Ankara Elmadağ’da bulundu.

Peki kim ya da kimler öldürmüştü Cem Ersever’i?

Bu sorunun cevabı, aradan onca yıl geçmesine rağmen hala verilebilmiş değil.
Cem Ersever’i öldürenler belli ki onu sorgulamışlardı, çünkü kayboluşu ile cesedinin bulunması arasında uzun bir zaman vardı.

*

Daha sonraki günlerde Cem Ersever’in sevgilisi Mahsune ile çalışma arkadaşı Mustafa Deniz’in cesetleri bulundu.
Kuşkular daha da arttı.
Herkes cinayet şebekesi olarak farklı adresleri(PKK, derin devlet vs.) gösteriyordu.
Fakat gösterilen adreslerden “derin devlet” çok daha ön plana çıktı.
Kamuoyu, devlet içindeki birtakım kişiler tarafından öldürüldüğü fikrini daha inandırıcı buldu.
Dönemin birçok faili meçhul cinayetinde ismi ortaya atılan Mahmut Yıldırım -bilinen ismiyle Yeşil- gündeme geldi.
Bunların dışında “yabancı istihbarat servisi parmağı” da yabana atılmayacak bir iddia.
Cem Ersever, Irak’taki Türkmen lideri Ömer Surçi ile ilişki kurmuştu.
Bu ilişkiden rahatsız olan çoktu.

*

Sonuç olarak yıllardan beri farklı senaryolar üretilmesine karşın net bir şey ortaya konabilmiş değil.
Cem Ersever cinayetini tek başına değil, 1993 yılında yaşanan tüm gelişmeleri de içine alarak değerlendirmek gerekir.
O zaman daha gerçekçi değerlendirmeler yapabiliriz.

Eski Jandarma Yüzbaşı Tozlu: Cem Ersever’i ‘badi’si öldürdü!
Özcan Tozlu: 28 Şubat sürecinde Çevik Bir tarafından tertiplenen darbe planlarının Özel Kuvvetler Komutanlığı’na klasörler halinde geldiğini biliyorum

TSK ile ilişiği 2001 yılında kesilen eski Jandarma Yüzbaşı Özcan Tozlu, Cem Ersever’i “Yeşil” adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın değil, askerlikte birbirinin güvenliğinden sorumlu en yakın arkadaş anlamına gelen “badisinin” öldürdüğünü söyledi.
MİT’in, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği Özel Harp Dairesi’ne ilişkin raporundaki, “15.1.1996’da Şırnak Güçlükonak’ta 11 korucunun öldürülmesi olayının Muharebe Arama Kurtarma (MAK) tarafından yapıldığına” ilişkin ifadeyi veren eski Jandarma Yüzbaşı Özcan Tozlu’ya Taraf gazetesindenArzu Yıldız ulaştı.

2001 yılında TSK ile ilişiği kesilen Tozlu, Cem Ersever’i Yeşil’in değil, askerlikte birbirinin güvenliğinden sorumlu en yakın arkadaş anlamına gelen “badisinin” öldürdüğünü söyledi. Tozlu, 1995’ten itibaren tanık olduğu olaylara dair MİT’e sözlü bilgi verdiğini, ancak yazılı bir mektup göndermediğini anlattı.
“Rapordaki mektuplar bana ait değil” diyen Tozlu, 2009’da İstanbul Emniyeti’ne, 2010 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na, en son da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ifade verdiğini ve bu ifadelerin MİT’e gönderilmiş olabileceğini söyledi. İfadelerinin ardından kendisi için koruma kararı çıktığını da belirten Tozlu, “Kimseden korkmuyorum” dedi.

Tozlu, Eskişehir’in merkezindeki bir avizecide çalışıyor. Eskişehir meydanındaki esnaf, üniversite öğretim üyeleri, işletmeciler dâhil neredeyse merkezde bulunanların tamamı tarafından tanınıyor. Sıcak ve samimî tavırlarıyla dikkat çeken Tozlu’ya en büyük destek yine kardeşlerinden ve annesinden geliyor. Ailesi de, Tozlu’nun yaşadıklarına, anlattıklarına tam olarak itimat ettiklerini belirtiyor.

Tozlu; hem MİT tarafından Meclis’e gönderilen Özel Harp’e ilişkin raporun, hem de İstanbul’da verdiği ifadelerinin perde arkasını anlatırken, Cem Ersever’in ölümüyle ilgili yeni bir iddia da ortaya attı.
‘Ersever’i arkadaşı öldürdü’
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadede “Yeşil’in hayatta olduğunu” anlatan Tozlu, bu iddiasını yenilerken, şunları söyledi:
“Ben onu ilk olarak ‘İzci’ lakabıyla tanıdım. Daha sonra ismi ‘Yeşil’ olarak anılmaya başladı. Bir dönem Cem Ersever’i öldüren kişi olduğuna dair söylentiler çıktı. Ancak Ersever’i Yeşil değil, o dönem en yakınındaki arkadaşı öldürdü. Ben o kişiye, ‘Git itiraf et’ dedim. Hatta (Ersever’in sevgilisi Neval Boz’u kastederek) ‘O kızı neden öldürdün’ diye sordum ancak bunu itiraf etmedi. Benim bu olaya ilişkin somut bir delil elimde yok. Ancak biliyorum.”
‘Eylemleri MAK yapıyordu’
“1981’de Kara Harp Okulu’na girdim. Hiçbir kötü sicil kaydı almadan mezun oldum. Tunceli, Şırnak-Güçlükonak Jandarma Komutanlığı, İkizce Jandarma Komutanlığı emrinde, Foça’da ve Ankara Güvercinlik’te görev yaptım. 1995’te üzerime atılan çeşitli suçlamalar nedeniyle açığa alındım. O dönemde Şırnak MİT sorumlusuyla irtibatım oldu. Tanıklıklarımı kendisine anlattım. Güçlükonak konusunda mahkemeye verdiğim beyanların arkasındayım. Ben bunlara karşı durduğum için o dönem olaya karışanlarla tartıştım. Bu tür eylemleri Özel Kuvvetler’den MAK adlı birlik gerçekleştiriyordu.”
‘MİT’ten orduya sızanlar var’
“MİT’e hiçbir zaman mektup yazmadım. Ancak görev yaptığım dönemlerden biliyorum. MİT içerisinden orduya sızanlar vardı. Onlar yaşadıklarımızı rapor ediyorlardı. Bir keresinde bir yüzbaşıyı bilgisayarın başında takır takır bir şeyler yazarken gördüm. ‘Ne yapıyorsun sen’ diye sordum. Sonradan anladım ki Özel Kuvvetler’le ilgili MİT’e bilgi aktarıyor. Ben MİT’in Özel Harp Raporu’nda isminin geçtiğini gazete haberlerinden öğrendim. Ben MİT’in Meclis’e gönderdiği raporun yanı sıra birçok klasör hâlinde o dönemlerde yaşananlara dair bilgi ve belgeler olduğunu düşünüyorum. Çünkü MİT sistemli çalışıyordu. O dönem her şeyi izliyordu. MİT raporundaki kaos planları gerçekten yapılmıştı ve her dönem yeniden geliştiriliyordu. Bir önceki süreçte hazırlanan planlar yenilenerek hazırlanıyordu.”
‘ÖKK amaç dışına çıktı’
“Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ‘legal’ bir kurum. İlk önceleri Beyaz Kuvvetler de Siyah Kuvvetler de amacına uygun olarak kuruldu. Beyazlar’da birçok sivil vardı. Bunun amacı savaş döneminde millî duyguları uyandıracak, kanaat önderleri ve korunacak isimlere ulaşılmasını sağlamak, devlet aleyhine girişimde bulunanlar hakkında istihbarat toplamaktı. Düşünün 800 kişilik bir kurumda en az 5-10 ‘Beyaz Kuvvetler’ mensubu vardır. Siyah Kuvvetler ise savaşta püskürtmeyi sağlayacak güçlerdir. Bunların varlığı önemli. Ancak sonraları bu birlikler kuruluş amacının dışına çıktı.”
Darbe planları Bir’den geldi
“28 Şubat sürecinde Çevik Bir tarafından tertiplenen darbe planlarının Özel Kuvvetler Komutanlığı’na klasörler halinde geldiğini biliyorum. Hatta o dönem Levent Göktaş, darbeye karşı duranlar arasındaydı. Tanıklıklarımı anlattım çünkü verdiğimiz şehitler, masum yere ölenler, içimi acıttı. Başıma bir şey gelir diye korkmadım. En son altı ay önce tehdit aldım.”


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?