Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

ÇOCUĞUN BAŞARISINDA AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER.

24 Şubat 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

ÇOCUĞUN BAŞARISINDA AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER.
Aile nedir?
Aile bir çatı altında yaşayan anne, baba ve evlenmemiş çocuklarıdır.Bu tip aileye çekirdek aile de denir.
Bütün canlılar var oluşundan itibaren aile içinde şekillenir.Bu nedenle çocukların yetiştirilerek hayata hazırlanmasında anne,baba’ya büyük görevler düşmektedir.
Çocuğun başarısızlığından anne,baba sorumludur.Ancak çocuğun yeteneklerini de göz önünde bulundurulmalıdır.0-6 yaş arasında çocuk hem ruhsal yönden,hem de fiziksel yönden gelişir. Yürümeyi, konuşmayı,sevgi ve saygıyı,hayatı boyunca karşılaşacağı güçlükleri nasıl yenebileceği hakkındaki şifrelerini de bu çağda öğrenirken, bebeklik çağından itibaren anne babasının kokusu,sesi, gülücükleri ve bunlarla birlikte çocuğun davranışları bütünleşerek aile bireyleri arasında anlaşma sağlanır.
0-6 yaş arasında çocuğun öğrenmek için sorduğu her soruya anne baba doğru cevap vermeli, yanıltıcı cevaplardan kaçınılmalıdır.Bu çağda çocukla yeterince ilgilenilmelidir.Anne,baba çocuğunu sevmek için kurduğu eğlenceli oyunlar onları,ruhsal ve fiziksel alanda gelişmelerini sağlayacaktır.
Çocuğun Okul başarısı nedir ?
Çocuğun okul başarısı;Velisinin 0-6 yaş çağında,çocuğuna kazandırmış olduğu beceriler ile çocuğunu ruhsal ve fiziksel yönde geliştirdiğinin göstergesidir.Unutulmamalıdır ki, Velinin görevi henüz bitmiş değildir. Özellikle ilköğretimin ilk kademesindeki öğrenciler ders çalışma alışkanlığını kazanabilmek için ailelerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Başlangıçta bu desteği vermek ödev yaparken onun yanında bulunmakla eş anlamlıyken zaman içinde sadece danışabileceği biri konumuna gelmeniz gerekir.
Okul; çocuğun duyuşsal,bilişsel yönden gelişimini sağlar.Hayatta başarılı olabilmenin yollarını öğretir.İlköğretimin 1.kademesinden (0-6 yaş çağından sonra) çocuk sürekli büyüme ve gelişme çağındadır.10 yaşından 22 yaşına kadar da ergenlik çağını yaşar. İşte bu çağ en bunalımlı çağıdır.Anne,baba ve öğretmenler bu ergenlik gelişimi döneminde çocuklara yardımcı olmaları gerekmektedir.Çocukların istenmeyen, sevilmeyen davranışları bu çağda sıkça görülmektedir. Her canlı bu çağda aynı duyguları,davranışları yaşar.
Başarı sağlamak için ne yapılmalıdır ?
Anne,babalar ; Her Zaman onların yanında olduğunuzu Çocuğunuza Hissettirin.Bu günkü başarısı ne olursa olsun, ergenlik çağını tamamlayıncaya kadar,çocukla okul arasında köprü olmaya çalışınız. Öğretmenleri ile birebir görüşünüz,çocukların eksiklerini öğreniniz,eksikleri tamamlamaları için destek sağlayınız.
Çocuklarımıza başarılar dilerim.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?