Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

DEMOKRASİ OYUNCAK MI? …

25 Ağustos 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Bir hikaye ile konuyu paylaşmak istyorum…

Bir zamanlar faytonculuk yapan köylünün iki atı varmış.Kış mevsiminde kar çok yağdığından fayton yerine kızak koşulur.Köylü hastalanmış yatağa düşmüş.Atların bakımı için de 10-15 yaşlarındaki oğlunu görevlendirmiş.Günde üç öğün atların yemini görevli çocuk vermeye başlamış…

Atların birinin rengi beyaz,diğerinin kırmızı.Çocuk kırmızı atı çok severmiş,ara sıra biner gösteri yaparmış.Beyaz atı hiç binmez imiş..

Köylü oğlunun atlara neler yaptığını öğrenmiş.Bir gün oğlunu yanına çağırmış,uzun bir süre sohbet etmiş,birazda nasihat etmiş.

Oğlum,atların yemini eşit veriyorsun değil mi?

Oğlu,baba beyaz atın yeminden biraz çalıyor,kırmızı ata veriyorum.Beyaz at hiç duymuyor, demiş.Annesi de ısrarla oğlum, babanın verdiği öğütleri yaparsan daha iyi olmaz mı?

Baba,oğlum yapma etme,at duyar ki; sende pişman olursun,demiş.Baba hastalığı ile uğraşırken,oğlu kendi bildiğini yapmış.

Oğlu bir sabah ahıra gittiğinde,birde ne görsün; beyaz at ölmüş…

Oğul,baba..baba… avazı çıktığı kadar çığlık atarak babasının yanına gelmiş….

Baba sakin bir şekilde biliyorum oğlum,beyaz at değimli?

Oğul, başına öne eğerek evet anlamında cevap vermiş.

Baba, “Oğlum,atların yemini eşit ver” sende birgün öyle bir duyarsın ki; demedim mi?

Demokrasi oyuncak mı? … Kıssadan hisse,bir hikaye ile anlatmaya çalıştım.

Türk siyaseti Cumhuriyet döneminde çok sıkıntılı evreler geçirdi,lakin böyle bir siyasi dönem hiç yaşamadığını basın medyadan izlemekteyiz.Genel seçimler yapıldı,TBMM oluşturuldu,meclis başkanı da seçildi,üç aylık bir süre geçmiş olmasına rağmen hükümet kurulamadı.Dört partinin üyeleri TBMM ne değişik aritmetikle girmedi mi? AKP genel başkanına hükümet kurma görevi verildi değil mi? Başaramayacağı anlaşıldığı halde sırası ile diğer partilere hükümet kurma görevi neden verilmediği akıllara ziyan değil mi? AKP %40 oy ile meclise girdi diğer partiler ise,%60 oy ile girdiler.

Hükümet kurma “süreci” siyasi partilerin potansiyeline göre ayarlanamaz anlayışı ile demokrasi bağdaşır mı? Bağdaşır ise diğer partilerin üyelerine TBMM de neden yemin etmeleri sağlandı.AKP Genel Başkanına hükümet kurma görevi verildi.Başarılı olamadığı anlaşıldı.Bu ülkede hükümeti kuracak,TBMM ne giren partiler arasında uzlaşmayı sağlayacak tarafsız bir adam yok mu? Eşitlik anlayışı ve demokratik teamüleri nasıl ifade edilmeli? Yoksa….

İmralı’ya,kandile gönderilen gizli heyetler ile,Oslo’da,Dolmabahçe’de gizli alınan kararların arkasında bunlar mı? Vardı.Türk milletine alenen açıklanması gerekmez mi?Ne dersiniz,acaba AKP ile HDP gizli anlaştılar mı? Bunları duymazdan gelmek akıllara ziyan değil mi? Yeniden 1 Kasımda seçim kararı alındı.Yeni seçimde AKP tek başına iktidar olamaz ise Türkiye uydu hükümetler ile yönetilebilir mi?

Fakir fukaranın,garip gurabanın ocağına ateş düşüyor.Nedense hep de kınalı kuzuların acısını onlar çekiyor.Türk siyasetini vesayet altına alanların evine kınalı kuzu neden gelmiyor.?

Demokrasi ve çözüm süreci ile büyük atılım yapılmadı mı? Ne oldu da şimdi sonuna kadar savaş ilan edidi.1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimlerde AKP tek başına iktidar olabilir,olamazsa kınalı kuzulara feryadlar bitecek mi?

“Demokrasi oyuncak mı?”

Türk milleti akıllıdır,zekidir,sabırlıdır.Sabrı taşar ise Türkiye coğrafyası sele gider.Bu Millet anlamaz, duymaz diye kimse nitelendirmesin.Herkes duyar,bir gün sende acısın duyarsın…

Ağaçlar bile büyür,gelişir,yükselir sonunda hepsi kurur toprağa gömülür.

Hoşça Kalınız.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?