Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

DEPREM İSTANBUL’UN KORKULU RÜYASI.

27 Mayıs 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

Her deprem sözünü duydukça yüreğimiz kütür kütür atmaktadır.Ne yazıkki;yerel belediyenin bile hiç umurunda değil.Halbuki 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminden sonra Bahçelievler belediyesinin tertiplediği jeoloji bilim adamları “AHMET ERCAN” ve “Özel Kültür üniversitesi öğretim üyesi”  NECİP FAZIL KISAKÜREK KÜLTÜREVİ salonunda panel yapılmıştı

• Depremden korunma yolları.
• Deprem öldürmez,binalar öldürür.
• Oturduğumuz binalar ve depreme dayanıklığı.

Konularında bilim adamları katılımcılara,benimde bulunduğum salonda anlatılanları can kulağı ile dinlemiş,kısa notlar almıştım.Ahmet hoca depremden korunma yollarını kısaca anlatarak geçti.Ancak yaşadığımız binaların dayanma gücünü,yaşını,ömrünü üzerinde ısrarla dırarak,şöyle anlatıyordu.
İçinde yaşadığımız “Beton Arma Karkas “ binalar, yapı tekniğini bilenler tarafından imal edilirse;bu binaların ömrü,bir başka ifade ile deprem yaşı azami elli senedir.

Bilim adamlarının Bahçelievler-Bakırköy-Güngören-Küçükçekmece-Bağcılar ve Esenler de 1999-2003 tarihler arasında yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya koydukları rapor şöyledir.

1. Bizim ülkemizde beton arma karkas binaların imalatına 1960 lı yıllarda başlamış,yapı imalatı inşaat sektörü de fazla gelişmemişti.Hızlı gelişen bir yapılaşma ve oluşan denetimsiz ve çarpık bir kentleşme oldu İstanbul.

2. Bahçelievler İstanbul ilnde 1.Derece deprem kuşağındadır.

3. Geride kalan 100 sene içinde İstanbul çok sayıda deprem yaşamıştır.Bunlardan Güngören’deki ÇİN ÇİN DERESİ-Bahçelievler’de AYA MAMA DERESİ ve BASIN EXPRES YOLU gibi bildiğimiz kuru dereler eskiden kırılmış bulunan çökmüş FAY kalıntılarıdır.

4. Önümüzdeki 30 yıl içinde İstanbul büyük boyutlu yıkıcı ve öldürücü bir deprem yaşayacağı muhtemeldir.

5. İstanbul’da özellikle Avrupa yakasındaki mevcut yapıların çoğusu yıkılacak oturulamaz hale geleceği hesaplanmaktadır.

6. Olası bir İstanbul depreminde 2,5 milyon insan öleceği, (2003 yılı raporu) bir okadar insanın sakat kalacağı tahmin edilmektedir.

7. Sonuç olarak İstanbul depreminin korkulu rüya olduğu bellidir.Alınacak önlemler ise mevcut binaların yenilenmesi ve depreme dayanıklı duruma getirilmesidir.Japonya’da 8-9 şiddetinde deprem olduğu zaman kimse yerinden kıpırdamıyor.İstanbul’un Avrupa yakasında oturanlar ise korkudan başka düşünceleri olmadığı anlaşılmaktadır.
“Dicle nehrinin kenarında,bir koyunu kurt kapsa;onun sorumluluğu benim” diyen sn.Devlet başkanlarımız, ülkemizi ve insanımızı tehdit eden bu tabii afetlere karşı tedbir almaları gerekmektedir. Özellikle yerel yönetimler, olası bir deprem için şimdiden tedbir almaları zorunludur.

Dicle nehri kenarındaki olay kısmen telafi edilebilir.İnsan zayiatının telafisi olmaz.Zira bilinçli olarak kaybedilecek olan insan ve maddi zararın telafi mümkün değildir.Ölen ölür ama geride kalan insanlarımız yasa boğulur,kurtulan insanlarında ruhsal sağlığı bozulur.
Devlet “KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASINI” çıkardı.Bu yasa deprem rüyası olan İstanbul halkı için kaçınılmaz bir fırsattır.Mevcut yerel yönetimler içinde en büyük kaynaktır.Yerel yönetimler bu kaynağın azami derecede itinalı kullanılmasına Özen göstermelidir.Lakin halen uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesine baktığımız zaman “RANTSAL DÖNÜŞÜM veya YAPISAL DÖNÜŞÜM PROJESİ “ olduğu gözden ırak değildir.

Hızla değişen Dünyada,baş döndüren teknoloji kullanılarak,Mevcut metropoldeki ana arterler,insanların kullandığı (Elektrik,su,doğalgaz,PTT hizmetleri gibi) tesisler tesisatlarının yapımındaki teknik hatalar nedeniyle, meydana gelen arızalardan heba olan değerleri geri dönüşüm yolu ile milli ekonomiye kazandırlmalıdır İşte ifade etmeye çalıştığım görünmeyen giderler,yapılarımızın bazı bölümlerinde gündüz yanan elektirik,hizmet şebekelrindeki kaçaklardan meydana gelen görünmez giderler kimin cebinden çıkıyor.Her aylık faturada askari %25-30 fazla ödenmiyor mu? Hem vatandaşın aile bütçesine,aynı zamanda milli ekonomiye zarar değimli dir?

Büyükşehir belediyesi ve mahalli belediyeler bir milli görev üstlenerek,kentsel dönüşüm projesinin verdiği fırsantları değerlendirmek suretiyle modern şehir planları üretilerek İstanbul’umuzun taşı toprağı altındır.Düşüncesiyle Yurdumuzun çeşitli bölgelerinden gelip yerleşen tertemiz Anadolu insanlarına kutsal bir hizmet getirmesini diliyorum.


yoruma kapalı.