Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN,Cumhuriyet…!

10 Kasım 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Coşkuyla kutladığımız ‘cumhuriyeti’ tarihin yıpranmış sayfalarından okunması unutulmamalıdır. Tarih gerçeklerin ayinesidir. Atalarımızın yaşadığı mahrumiyet,yoksulluk ve acılar unutulmamıştır. Yok olma noktasına gelmiş Türk Milletinin bu kutsal vatana doğduğu gündür ‘Cumhuriyet’…

Cebren ve hile ile, aziz vatanımızın bütün kaleleri kuşatılmış,bütün tersanelerine girilmiş,orduları dağıtılmış, silahları ellerinden alınmış,Millet fakru zaruret içinde bırakılmıştı.Bu kutsal vatan; gözü dönmüş düşmanlar tarafından parsellenmiş paylaşılıyordu.Devleti yöneten padişahlar ise; “Tahtıma sarayıma kimse karışmasın, gerisi tufan olsun” diyor, olanları hiç dikkate almıyorlardı.

Cumhuriyetten önce ülkemizin adı Osmanlı Devleti idi. Osmanlı Devleti padişahlıkla yönetilirdi.Padişahlar ülkede tek söz sahibi insanlardı. Padişah ölünce yerine oğlu geçiyordu. 1914 yılında dünyadaki birçok ülkenin katıldığı 1. Dünya Savaşı başladı. Savaşa Osmanlı Devleti de katıldı. Savaş sonunda yenilen devletler arasında Osmanlı Devleti de vardı. Savaşta yenildiğimiz için ülke topraklarımız,savaşta yenildiğimiz devletler arasında paylaşıldı.(Doğu cepesinde; Ruslar ve Ermeniler.Güney cepesinde Fransız ve İngilizler.Batı Cepesinde Yunanlılar.Orta Anadolu ise iç savaş ile ülke paylaşılıyordu.) .

O sırada Osmanlı Devletinde asker olan Mustafa Kemal de ülkemizin paylaşılmasından rahatsız olanlar arasındaydı.En yakın ve kendisi gibi düşünen insanları da yanına alarak 19 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru’yla İstanbul’dan Samsun’a gitmek üzere yola çıktı.19 Mayıs 1919 tarihi Kurtuluş Savaşı’nın başlama tarihidir. Samsun’dan sonra Amasya, Erzurum ve Sivas’ta kongreler yaparak oralarda yaşayan insanlara , yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için toplantılar yapılarak anlatıltı, gerekli kararlar alındı.Taşla,sopa ile,kağnı arabası ile bu aziz vatanı paylaşmak isteyen düşman devletlerine karşı savaştılar,yurdu düşmanlardan kurtardılar.Aldıkları kararlardan biri de ;yurdun her yerinden seçilerek Ankara’ya davet edilen Millet Temsilcileri ile birlikte toplanıp bir millet meclisi açılmalıydı.(TBMM)

Ve yurdun her yerinden gelen millet temsilcileri Ankara’da bir araya gelerek 23 Nisan, 1920 tarihinde Büyük Millet Meclisi’ni açtılar. Meclis açılmıştı. Kurtuluş savaşı da devam ediyordu.Kurtuluş Savaşı bittiğinde zafer de bizim olmuştu.Şimdi ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiğine karar verilmesi gerekiyordu. Bazı insanlar tekrar padişahların ülkeyi yönetmelerini istiyordu.Ama Atatürk bu ülke için en doğru yönetim biçiminin cumhuriyet olduğunu düşünüyordu.Bu düşünceyle 29 Ekim, 1923 tarihinde ülkenin bundan sonra cumhuriyetle yönetileceği herkese duyuruldu.Cumhuriyetin ilanıyla ülkemizin adı “Türkiye Cumhuriyeti” oldu.

Bugün yurdumuzun her köşesinde Cumhuriyetimizin 92.yıl dönümünü Türk Milleti büyük bir coşku ile kutlamanın haklı gururunu ve sevincini paylaşmaktadır.

92 Yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve cumhuriyetin kurulmasında başta büyük ‘ATATÜRK’e ve bu uğurda canla,başla çalışan,hayatlarını kaybeden kahramanlarımızı, bugün manevi huzurlarında rahmet ve şükranla bir kez daha anıyor,aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
29.Ekim.2015
Mustafa Kadakal


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?