Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Eğitim ölüm döşeğinde,kimi kime şikayet edelim?

12 Ocak 2016, by Mustafa kadakal, category Genel

Son yıllarda, temel eğitimden,yüksek öğretime kadar eğitim kurumlarımız ve çalışanları tedavisi mümkün olmayan yaralar aldı..Haksızlık ve adaletsizlikler eğitimi ölüm döşeğine düşürdü.Dünyanın en disiplinli,en eğitimli 5.büyük ordusunun maruz kaldığı sorunlar kamu oyunda,vicdanlarımızda halen yargılanıyor.Milli Eğitim Bakanlığında meydana gelen olaylar ise,mahkeme kararlarına rağmen mevcut kanunların bile düzeltmeye gücü yetmedi.

Tecrübeli, deneyimli,vatanperver eğitimcilerimizin düzeltme gayretlerine rağmen,bozguncuların planlı biçimde meydana getirdiği tahribatın sonu gelmiyor.İlk ve orta öğretim kurumlarından tutun yüksek öğretim kurumlarının zirvesine kadar,sorunları çözebilecek kadrolar,Milli Eğitim Bakanlığınca hızla iş başından uzaklaştırılmıştır. Bunların yerine,tecrübesiz deneyimsiz acemi kadrolar getirilmiştir.

Peki! Son dönemlerde MEB de Genel Müdür’den ilkokul Müdürlerine kadar,bütün kadrolar ve ünvanları elinden alınmadı mı? Bunların yerlerine eğitimden ve bilimden bihaber, başkasının hakkını yemenin dışında bir meziyeti olmayan, kamu malını talan etmeyi ve birilerine peşkeş çektirmeyi kendine vazife edinmiş kişiler getirilmedi mi?

Yönetici yetiştiren bir eğitim kurumu varmı? Yıllarını vererek yönetici olan ,tecrübeli deneyimli yöneticilerin görevlerine bir anda son verip,onları mahkemelerde sebepsiz yere süründürüp,kazanılmış hak ve hukunu yok saymak haksızlık ve adaletsizlik değilde nedir? Başkasının hakkını yiyerek göreve getirilen yeni idareciler, öğretmenleri korkutarak, sindirerek, haklarını gasp ederek eğitimi içinden çıkılmaz bir noktaya taşımadılar mı? Milli Eğitim ölüm döşeğinde değilde nedir?

İlkokullarda her sabah öğrencilere söyletilen “Öğrenci andının kaldırılması” ders kitaplarında milli duyguları destekleyen metinlerin “Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiiri”nin kitaplardan kaldırılması ayrıca” yüksek öğretimde sınav sorularının çalınması” son zamanlarda kamu oyuna duyurulan “sahte diplomalı öğretmenler” planlı ve kasıtlı olarak yapılmadığını kim izah edebilir?

MEB.Sn.Nabi Avcı’ya sormak lazım.” Sizi, eğitimi bu denli dejenere etmeye ve eğitimi yıkıma götürmeye kim zorlamaktadır?” Sayın Bakan, bunlar sakın 2014 yılında pedagojik formasyonu olmadan atamasını yaptığınız 396 ve daha fazla kişinin arasında olmasın. Sonra bu sahte diplomalılar, KPSS Öğretmenlik Sınavını nasıl geçmiştir? Yoksa KPSS’siz öğretmen atamasını da ,sahte diplomalı öğretmenleri de“Paralel devletmi atamış” açıklanması merak edilmektedir.

Hukuksuzluğun ve adaletsizliklerin boy saldığı kurumlarda güzellikler ve zulme karşı direnişler nasıl neşvünema bulacaktır?

Ders kitaplarının yanlışlarla dolu olduğu, sahte diplomalıların öğretmenlik yaptığı, her türlü haksızlığın ve zulmün baş tacı edildiği, hırsızların ve ahlaksızların idareci yapıldığı, eğitimcilerin korkutularak abluka altına alındığı, Edebiyat Fakültelerinde İngilizce eğitimin yapıldığı bir ortamda eğitim sistemimiz ölüm döşeğine düşmesinde ne yapsın?..

Eski bir hikaye ile bitirelim. Kıssadan hisse;
Osmanlı döneminde yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı varmış. Bir gün Karakuşi Kadı, bir fırının önünden geçerken burnuna güzel bir koku gelmiş.Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış sahibini bekleyen nefis bir ördek var….

Karakuşi Kadı, fırıncıya:
- ‘Ben bunu aldım’ demiş. Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş. Az sonra ördeğin asil sahibi gelmiş:

- ‘Hani bizim ördek?’ Fırıncı boynunu büküp:
- ‘Uçtu’ deyince iş kavgaya dönüşmüş. Kavga sırasında fırıncı, araya giren bir gayrimüslim müşterinin gözünü çıkarınca korkup kaçmaya başlamış… Gayrimüslim de peşinde kovalıyor… Bir duvardan atlarken, bilmeden duvarın öteki tarafındaki hamile bir kadının üstüne düşmüş. Kadın, çocuğunu düşürdüğü için, kadının kocası da fırıncının peşine düşmüş. Can havliyle kaçan fırıncının çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış… Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı’nın karşısına çıkarmışlar.
Kadı sırayla sormuş…
Ördeğin sahibi, – ‘Bu adam ördeğimi hiç etti’ diye şikayet etmiş.
Karakuşi Kadı, fırıncıya sormuş: – ‘Ne yaptın bu adamın ördeğini?’
Fırıncı – ‘Uçtu’ demiş.
Kadı, kara kaplı defterini açmış:
- ‘Ördeğin karşısında tayyar yazılı. Tayyar ‘Uçar’ anlamına gelir. O halde ördeğin uçması suç değil’ diyerek, fırıncının ördek işinden beraatına karar vermiş.
Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşa sormuş. Onun şikayetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş:
- ‘Her kim, gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o Müslimlin tek gözü çıkarıla…
Davacı: – ‘Benim tek gözüm çıktı. Şimdi ne olacak?’ diye sorunca Karakuşi Kadı
- ‘Şimdi’ demiş, ‘Fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, biz de onun tek gözünü çıkaracağız.
Tabii gayrimüslim şikâyetinden hemen vazgeçmiş, fırıncı bu davadan da beraat etmiş.

Çocuğunu düşüren kadının kocasına da Karakuşi Kadı:

- ‘Tamam’ demiş, ‘Karını vereceksin, bu adam yerine yeni çocuk koyacak.’ Böyle olunca adam da şikayetini anında geri almış, fırıncı bu davadan da kurtulmuş.

Kadı dönmüş Yahudi’ye:
- ‘Senin şikâyetin nedir bre?’ Yahudi bir süre düşündükten sonra ellerini açmış,••-
‘Ne diyeyim kadı efendi’ demiş, ‘Adaletinle bin yaşa Sen, e mi !’?

Eğitim ölüm döşeğinde,kimi kime şikayet edelim?

Esen kalınız.

Mustafa Kadakal
12.01.2016



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?