Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

EMPATİ NEDİR ?

17 Haziran 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

16 Haziran 2015, by Mustafa kadakal, category Genel
Sevgiliyi, eşi, arkadaşı, anneyi, babayı, anneanneyi, dedeyi, çocukları, kedileri, sincapları dahası Allah’ın yarattığı her canlıyı Yaradan’dan ötürü sevmektir.

Sevmektir empati!
sevdiği kişi üzülmesin; ya da kırılmasın diye, o değilken o olmaya çalışmaktır. Hassas bir çocuğa bakar gibi ona bakmak; sevdiği incinmesin diye, hayata bir de onun penceresinden bakmayı denemektir.

Adım atmadan, söz söylemeye yeltenmeden önce bir iki saniye olsun ki düşünmektir. Kendisi için bin türlü fedakârlığa katlanan insanları “ya üzersem” kaygısını an be an çekmektir.
Empati biraz vicdanla ilgili.. Düzeltiyorum tamamen vicdanla ilgili.. Vicdanı zayıf olan dahası yok olan birinin kendini bir başkasının yerine koyması ve anlamaya çalışması haliyle imkansız. Zaten vicdandan yoksun birinin böyle bir derdi de olduğu söylenemez.
Empati’nin insafı ilgilendiren boyutu da vardır. Ancak vicdanı olmayan bir insanın ne yazık ki insafı da yoktur. Böyle tiplerin tek düşündüğü kendi çıkarlarıdır; ve onlar hep haklıdır. En doğruyu o yapar; o söyler. Bir hükümdar edasıyla tebasından sonsuz itaat bekler.
Böyle bir insan ise her kötülüğü yapmaya açık, her kötülüğün ardından kendini haklı bulmaya muktedirdir. Anlatsan anlamaz, sussan yine anlamaz. Onlar başkalarının moralini bozarak mutlu olurlar..
Oysa ki o böyle yapmakla kendisini tehlikeden tehlikeye atar da farkına varmaz. Geri dönüşü olmayan yollara sokar da kendisini umursamaz! Belki bir gün “Eyvah!” der ama ne seven kalmıştır af dileyecek; ne de derman kalmıştır dizde yol aşındırıp sevileni bulacak.
Empati tehlikeli zamanların ilacı en onulmaz yaraların merhemidir. En puslu havaların güneşidir adeta..
Aslında Empati sadece gözlerini bir iki saniye kapatıp, hayalen başkasının derdini anlamaya çalışmak değildir. Empati o derdi dert edinip, ateşe atlar gibi sevdiği insan ne yaşıyorsa o şartların içine atlamaktır.
Gülüyorsa gülmek ağlıyorsa ağlamak; Yorgunsa yorgun, suskunsa suskun, neşeliyse neşeli üzgünse üzgün.. O ne ise o olmaktır.
Ancak böyle olabilir başkasını anlamak, onun yaşadığı şartları tam anlamıyla algılamak.

*******
Akşama kadar, patronunun kaprisli talimatlarını canhıraş yerine getirmeye çalışan, akşam eve giderken sadece huzur bulmak isteyen kocayı, sıcak bir hoş geldin yerine evin eksiğini gediğini sıralayarak karşılayan, sorunlu ses tonu ile her an arıza çıkarmaya meyilli kadın empati kuramıyordur.

Gece bebek mesaisi ile uykusuz sabaha erişen, bir taraftan da inci boncuk dizerek el emeği ile evine katkıda bulunmaya çalışan, akşama kadar beyni dolu, saatleri dolu çoğu kez aynaya bakmaya bile vakit bulamayan kadını, hiçbir iş yapmamakla sorumsuzlukla dikkatsizlikle, beceriksizlikle rüküşlükle suçluyan koca empati kuramıyordur.
Hiç genç olmamış gibi, hiç ergenlik çağlarından geçmemiş gibi; hiç yanılmamış hataya düşmemiş gibi sürekli evladından mükemmel iş çıkarmasını bekleyen baba empati kuramıyordur.
Kızını dövmeyen dizini döver anlayışı ile bir kez yavrusuna güleryüz göstermeyen, çocuğu ile çocuk olup bir kez oyun oynamamış, o küçücük kalbin küçük dertlerini dinlememiş anne empati kuramıyordur.

*******
Empati kuramayan insanı nasıl tanırız?

Şöyle ki;

Empati kuramayan insan çok rahatlıkla yalan söyleyebilir. Çünkü o, söylediği yalanın karşı tarafta nasıl bir tahribat yapacağını düşünmez.
Empati kuramayan insan başkalarını değerlerine çok rahatlıkla saldırabilir.
Empati kuramayan insan Aldatabilir, çalabilir, kırıp dökebilir, vahşileşebilir,
Ve dahi empati kuramayan insan öldürebilir…
Kısacası herşey beklenir ondan; öylesine beladır; insan demeye diliniz varmaz!

Ve sanırım biraz da insan olmakla ilgili empati..



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?