Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

HÜKÜMET KURULAMADI, NEDEN ?

20 Ağustos 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

7 Haziran 2015 seçimleri sonunda, seçime giren partilerden “AKP 258,CHP 132,MHP 80,HDP 80” er milletvekili kazanarak TBMM girdi. Bu tabloya göre partilerin her biri tek başına hükümet olma ve TBMM den güven oyu yetkisi partilerin hiç birine verilmemiştir.

Anayasa gereği hükümetin 45 gün içinde kurulması zorunludur.Bu nedenle Sn.Cumhur başkanı,demokratik teamüllere uyarak,genel seçimlerde en çok oy alan partiden başlamak suretiyle TBMM ne giren partilerin başkanlarından birine hükümet kurma görevini ile görevlendirir,siyasi partiler dışından tarafsız birini hükümet kurmakla görevlendirebilir.

Hükümet kurmakla görevlendirilen AKP Genel Başkanı Sn.Ahmet Davutoğlu TBMM deki parti yetkilileri ile görüşme takvimi yaparak sırası ile partilerin başkanları ile görüşmeler yapmış olup, bir sonuca varılamadığını açıklanmıştır.

Hükümet kurulabilmesi için en uygun olanı AKP ile CHP “KOALİSYON HÜKÜMETİ” nin kurulması idi.Basın Medyadan izlediğimiz kadarı ile her iki partinin Genel Başkanları arasında kurulan diyalog son derece üsluba uygun ve liyakatli olduğu kanaatine varılmıştı.Yapılan görüşmeler sonucunda; CHP yetkilileri AKP nin isteklerine çok yakın, tavizler vermiştir.Buna rağmen,tam ittifak sağlanacağı sırada,Sn.Cumhurbaşakanı “CHP ile koalisyon kurmak intihardır” mesajı sonunda;Sn.Davutoğlu koalisyon teklifi yapma ihtiyacını bile duymadı.32 Gün oyalama yaparak hükümet olma süreci tıkadığı ortaya çıkmıştır.

17 Ağustos 2015 Tarihinde AKP nin MHP randevulu görüşme isteği ile AKP yetkilileri ile görüşmeye gelen Sn.Davutoğlu Hükümet olmak için “KOALİSYON” teklifi bile yapmadı. Çünkü;Sn. Cumhur başkanı bir gün önce Rize’de yaptığı bir toplantıda;MHP Genel Başkanı Sn Bahçeli’ye hitaben seçim arifesinde “Benim aileme ve evladıma,şahsıma çok ağır hakaretlerde bulunmuştur” dedi. Sn.Davutoğlu bu mesajı alınca,yapılan görüşmelerde MHP nin kırmızı çizgi diye belirttiği konular dahi gündeme gelmeden görüşmeler bitirilmiştir.

MHP nin kırmızı çizgileri (Şartları) nedir ki;AKP kabul etmiyor?

1. Mevcut ANAYASA’nın 1.2.3.4 maddelerinin asla değiştirilemeyeceği.
2. Sn.Cumhur Başkanı Anayasa’nın (103.104 Madde)’inde belirtilen ve yemin ederek başladığı yetkileri sınırlarına çekilmesi.
3. Çözüm sürecinin buzdolabına konulması değil, tamamen ortadan kaldırılması.
4. Bütün yolsuzluklarla mücadele edilmesi.(17 ve 25 Aralık yolsuzluk dosyası dahil)

Dolmabahçe’de terörist başının, PKK’nın 10 maddesini kabul edip, Meclis’te MHP’nin dört maddesini kabul etmeyenlerin amaçları farklı değilmidir?

AKP Genel Başkanı Sn.Davutoğlu’nun başarılı olamadığı anlaşıldı…

Genel seçimlerde AKP %40 oy aldı. Diğer partilerde %60 oy almışlardı.Demokratik teamüller neden uygulanmadı?.Diğer partilere CHP,MHP,HDP veya TBMM dışında tarafsız birisinin başkanlığında hükümet kurma arayışı yapılması daha uygun olmaz mı?…

Bu güne kadar Koalisyon Hükümeti kurulamadı…
Neden mi?…

Sn Cumhurbaşkanı Sn.Davutoğlu’nu Hükümet kurmak için görevlendirmediği anlamına gelmiyor mu?; Diğer partileri oyalamak,süreci doldurmak için görevlendirildiği anlamına gelmiyor mu?…

Durum bundan ibarettir.En doğru kararı sonunda Türk Milleti verecektir.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?