Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

MİLLİYETÇİ HARAKET PARTİSİNDEN SEÇMENE AÇIK MEKTUP.

18 Eylül 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

18 Eylül 2015, by Mustafa kadakal, category Genel
MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin seçim beyannamesini açıklıyor. Bahçeli asgari ücretin net 1400 lira olacağını söyledi. Emekliye yılda iki kez 1400 lira ikramiye verilecek. Çiftçi için mazotun 1.75 kuruş olacağını kaydeden Bahçeli, “Terörün kökünü kazıyacağız” dedi.

1. 700 bin yeni istihdam sağlayacağız. Kişi başına milli gelir 13.3 bin liraya ulaşacak. İstihdam 29.9 büyüme olacaktır.

2. Orta vadede hedefimizi 2019-2023 yıllarını kapsayan ikinci iktidar dönemde Türkiye’nin küresel ölçekte söz sahibi olmasıdır. İkinci MHP iktidarı Türkiye’nin bölgesel güç ve küresel aktör olmayı hedefliyoruz.

3. Parlamenter sistemi gerekli görüyoruz. Türk milletine en uygun yönetim şekli olduğunu düşünüyoruz. Devleti ve milleti parçalamaya götürecek bir siyasi yaklaşımı reddediyoruz.

4. Terörün bitirilmesi için güvenlik güçlerimizle tüm ülke safında etkili bir mücadele vermeye kararlıyız. Güvenlik güçlerimizi kışlalara mahkum edilmeyecek

5. Terörün ve bölücülüğün kökünü kazıyacağız. Terörle pazarlıklar bitirilecek. İhanet süreci bitirilecek.

6. Kadın, engelli, yaşlı ve çocuklara yönelik şiddet olaylarında zamanaşımı kaldırılacak. Harç, mahkeme masrafları alınmayacak.

7. Rüşvetçi, soygunculardan hesap sorulacaktır. Yolsuzluktan suçlu görülen kişilerin servetleri zamanaşımı gözetilmeksin el konulması hukuken sağlanacaktır.

8. Kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya geçireceğiz.

9. Emeklilere mart ve eylül aylarında yılda iki kez asgari ücret oranında destek vereceğiz

10. Vergisini düzenli ödeyen ödüllendirilecek.

11. Emekli aylıklarında sosyal güvenlik destek primi kesilmeyecektir.

12. Mazot, gübre ve yem üzerindeki vergiler kaldırılacak. Mazot 1 lira 75 kuruş olacaktır.

13. Asgari ücreti net 1400 liraya çıkaracağız. Asgari ücretten vergi almayacağız.

14. Emekliye mart ve eylülde bin 400 lira destek ödeneği tanınacak.Yıllık ortalama 700 bin kişiye iş imkanı vereceğiz.

15. Büyükşehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği sağlayacağız.

16. Evi olmayan muhtaç ailelere 200 lira kira yardımı yapacağız.

17. Kamuda çalışan taşeron işçileri kadroya geçireceğiz.

18. Cemevi gerçeği, siyasi kaygılardan uzak, Cami-Cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilecek, inanç ve kültür hayatımızın bir unsuru olan Cemevlerine devlet yardımı yapılacaktır.

19. Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır.

20. Öğretmen ihtiyacı olan hiçbir okul bırakmayacağız. Derslik ihtiyacı tamamlanacak, atanmayı bekleyen öğretmenlerin tamamı kademeli olarak sınıflarına kavuşacaktır. Öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmalarını hedefliyoruz. Öğretmenlerin, ek ders ücretleri ile eğitim ve öğretim tazminatlarını yükselteceğiz, eğitime hazırlık ödeneğini artırarak eğitim kurumlarında çalışan tüm personele de ödeyeceğiz.

21. Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam kargaşasını sona erdireceğiz, aynı işi yapan sağlık çalışanlarını aynı mali ve sosyal haklarla buluşturacağız. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkı vermenin yanında, ek ödemeleri emekliliklerine yansıtacağız.

22. Emniyet çalışanlarımızın çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştirerek, bu kapsamda polislerin ek göstergesini 3600’e yükselteceğiz

23. Astsubayların intibaklarını yapacak, haklarını verecek, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini ortadan kaldıracağız”

24. Seçim Beyannamemizde yer alan taahhütlerimizin getireceği mali yük toplamını 71,9 milyar Türk lirası olarak öngörmekteyiz

25. Esnafımızın emekli aylığından kesilen SGK primini kaldıracağız. Sağlık hizmetinde alınan ek ücret ve katılım payı uygulamasını kaldıracağız.

26. Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz, emekli aylığı zammını özel bir endeksle belirleyeceğiz. Emekli aylığı hesabından refah payını çoğaltacağız. Yaşa ve prim gün sayısına takılanların mağduriyetini mutlaka gideceğiz.

27. Kadın istihdamını yaygınlaştıracağız, kadınlara doğum için doğum borçlanma hakkını getireceğiz.

28. Aile birliğinin korunması amacıyla çalışan eşlerin aynı il içinde görev yapmalarını tesis edeceğiz. Girişimci kadınlara yüzde 50′si hibe olmak üzere destek vereceğiz.

29. Şiddete maruz kalan kadınlara adli yardım desteği sağlayacağız ve zaman aşımı mahkeme harç ve masraflarından muaf tutacağız.

30. Tüm vatandaşlarımızı kapsayan aile avukatlığı sistemi oluşturacağız.

31. Her öğrenciye öğrenim süresince başarılı olmak kaydı, ile 10 bin liraya yüksek öğrenim kuponu vereceğiz.

32. Evlenecek gençlerimize, kamu bankalarından 10 bin lira faizsiz kredi alma imkanı getireceğiz.

33. Sosyal refahı artıracak destekleyici düzenlemeler yapacağız.

34. Muhtaç ailelere, harcama kartı “HİLAL KART” imkanı sunulacaktır.

35. Kamu arazilerini yoksul vatandaşlarımıza tahsis edeceğiz.

36. Yetim ve öksüz evlatlarımıza aylık 100 lira bağlayacağız.

37. Vatandaşlarımızdan elektrik kayıp kaçak bedeli alınmayacak.Ayda 200 KW saat altında elektirik tüketen vatandaşlarımıza %75 tüketim indirimi yapılacaktır.

38. Alacakların vasfı ne olursa olsun icra ve haciz uygulamaları hiç kimsenin gelirini asgari ücretin altına düşürecek şekilde uygulanamayacaktır. Vatandaşlarımız borç ve yüksek faiz sarmalından kurtarılacaktır.

39. 65 yaş aylığı 300 liraya yükseltilecektir. Belli nüfusun üzerindeki yerlerde yaşlı bakım evlerinin yapılmasını hedefliyoruz.

40. Engelli kardeşlerimize, kamudaki kotasının tamamını atama yapacağız. Tıbbi ve mesleki rehabilitasyon imkanlarını yükselteceğiz, engelli aylığı 400 liraya.

41. Gazilerin şehit ailelerinin malullerin öncelikli olarak işe yerleştirilmelerini ve topluma kazandırılmalarını amaçlıyoruz. Gazilerimize 3600 günde emekli olabilme hakkı vereceğiz. Özlük haklarını iyileştireceğiz. Gaziler arasındaki eşitsizliği gidereceğiz. Malul sayılmayan gazilerimizin mağduriyetlerini gidereceğiz. Şeref aylığı 1400 liraya yükseltilecek. Muharip gazilerimizin hepsine aynı tutarda ödeyeceğiz.

42. Kamu personel rejimini liyakati esas alan anlayışla yeniden düzenleyeceğiz. Kamuda çalışan taşeron işçiler, 4C’liler, geçici statüde çalışanları kadroya alacağız.

43. Geçici ve mevsimlik işçilerin mağduriyeti giderilecek, kamu işlerine naklen atanabilecektir.

44. Emekli ikramiyesinde yıl sınırını kaldıracağız.

45. İmam ve müezzini olmayan cami kalmayacaktır. Cemevi gerçeği siyasi kaygılardan uzak, cami –cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilecek, cemevlerine devlet yardımı yapılacaktır.

46. Diyanet işleri başkanlığı, Alevi İslam inancını temin edecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır. Atanmayı bekleyen öğretmenlerin tamamı kademeli olarak sınıflarına kavuşacaktır.

47. sağlık bakanlığı bünyesinde istihdam kargaşasını sona erdireceğiz. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkını ve ek ödemelerinin verileceği.

MHP partisinin seçim beyannamesi Devlet Bahçeli tarafından açıklandı.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?