Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

“MİLLİYETÇİLİK AYAK ALTINA ALINAMAZ”

24 Şubat 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Milliyetçilik ayaklar altına alınacak bir kavram değildir. Bu ülkeye TÜRKİYE adını biz vermedik.İlim irfan sahibi olan tarihçilerimizin anlattığına göre (Prof.Dr.İlber Ortaylı) 12.yüzyılda İtalyanlar tarafından verilmiş.Milliyetçiliği kısa başlıklar altında açıklamaya çalışalım.
Tarihe bu milletin kimliği TÜRK olarak yazılmıştır.Türk kimliği ile TÜRKİYE adı değiştirilse de tutmaz. Nasıl olacak? ben ANADOLU’luyum Anadolu’nun Trakya’sındanım mı diyeceğim?

TÜRK’üm yerine Türkiyeliyim demek, ne demek? Bundan bir üst kimlikte yaratamazsınız. Dünyadaki diğer ulusların tarihinde böyle bir tanım yazıldığını sanmıyorum.
Milliyetçilik öyle istediğin zaman yükselen, istediğin zaman aşağılanan bir aidiyet duygusu değildir. Atatürk 20.yüzyılın dahisidir.Adını silmek istersek,onun eserlerini,vatan ve millet sevgisini tarihe geçen kimliğini bu sefer başka milletler sahip çıkmaz mı? Milliyetçiliği ayaklar altına almak o kadar kolay değil, bu ölmeyen bir duygudur.Bunu öldüren bir toplum Dünya milletleri tarihinde de yoktur.Osmanlıda öne çıkan İslam kimliğidir.Sonra TÜRK milliyetçiliği de çıkmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) bu ülkeye bir SULH getirdi. Bütün etnik kökenler bu çatı altında bütünleşti.İnsanlar huzur buldu, rahat nefes aldılar.T.C. Devletinin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı vatandaşlık tarifinde ve anayasadan çıkarılamaz.Türkiye coğrafyasında Selçuklu ile başlayarak,Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin egemenliğini esas alan, Atatürk’ün kurduğu Milli devlet yapısı bozulamaz. Bu yapı bozulmaya devam ederse,bazı siyasi liderlerin hitap ederken ağzından kaçırmış olduğu ifadeler,bu milletin insanlarını birbirine düşüreceği sinyalini vermektedir. Bu Millet geçmişte birçok acıları yaşadı bağrına gömdü.İnsanları birbirleri ile husumete düşürülen ülkelerin ne halde olduğunu tarih boyunca ve yakın geçmişimizde izledik. Bazı unutkan bünyeler bunu çok çabuk unuttular.TÜRKİYE parçalanır mı ,bilemem ama millet sezsizce beklemede olduğu bir gerçektir. Milletin bir kesiminin arzu ettiği kadarda kolay değildir.

Dünya basınından öğrendiklerimize göre, Türkiye coğrafyası ile güneydoğu komşularımızın coğrafyası üzerinde yeni bir harita çizilmiş.Bugün milliyetçiliğin ayaklar altına alınması, beyanı bunu doğrular gibi anlaşılmaktadır.Yarım asır içinde,bu milletin vergileri ile bölgeye yapılan yatırımlar Türkiye bütçesini katlamıştır.Milliyetçilik ayaklar altına bunun için alındıysa, Atatürk’ün gençliğe hitabesi anlaşılır biçimde analiz edilmelidir.

Osmanlı döneminde 16.asrın başlarında gelişen olaylara bakıldığı zaman,sonuçlar çok net biçimde görünmektedir. (1514 Çaldıran meydan muharebesinin çıkış sebebi) Türkiye’nin komşuları ile çok iyi ilişkiler içerisinde olmalıdır.Alt kimlik,üst kimlik kavramları,Milliyetçiliğin ayaklar altına alınması,Türkiye,Türk kimliklerinin değiştirilmesi hele Cumhuriyet yenilenmesi kolay değildir.Biz bu milletin milliyetçilik anlayışını 1974 Kıbrıs barış harekatında gördük.Anarşi ve terörden sokağa çıkamayan halk barış harekatında bir bütün haline gelerek milliyetçiliği dünya milletlerinin önüne serdi.

Tarihin içinden bu güne dek yazılan ve benimsenen, Türk,Türkiye,Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti, Türk Bayrağı, Milliyetçilik, bu milletin en kutsal değerleridir. Bunları kollamak ve korumak Türk milletinin namusudur, Şerefidir.
Varlığım Türk Milletine armağan olsun!


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?