Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

25 Kasım 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Kültürümüz özel günler bakımından çok zengindir. Bu müstesna günlerimizi saymakla bitmez. Dini bayramlar,milli bayramlar,anneler günü,babalar günü,haftalar,doğum günleri,kadınlar günü.Eksiksiz sayabilirsen ne mutlu sana…

Bizi dünyaya getirip,gece gündüz demeden bağrına basarak sıcaklığını,kokusunu içimize sindire, sindire sevgimizi kalbine sindiren analarımızı,bir günle sınırlamak mümkün olabilir mi? İşte bunlardan birisi de “Öğretmenler günü”

Yavrusuna gözüyle bakan, yemeyip yediren,giymeyip giydiren,uyumayıp uyutan, o fedakar anaları bir güne nasıl sığdırabiliriz?

Tecrübe ve bilgi birikimleriyle, Milli ve manevi değerlerimizin ve kültürümüzün taşıyıcısı olan yaşlılarımız, geleceğimizi miras bırakacağımız genç nesillere yol gösteren ışık tutan hazinelerimiz değilmi dir? Onların değerini anlatmaya, yazmaya bir gün yeter mi?

‘’Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’’ Sözü ile anlamını bulan‘’ÖĞRETMEN’’ bir günle anlatılması tatmin edici olabilir mi?. Eğitmen, Muallim,Öğretmen sadece meslek unvanıdır.Ancak yetiştirdiği nesilleri de göz önüne almak gerekmez mi? Türk toplumunun mimarı öğretmenler değil mi?

Ana kucağı,baba ocağında başlayan eğitim;Okulda Öğretmenle devam eder.Öğretmen çocuğa yalnızca okuma –yazma öğretmekle kalmaz,her türlü sorunları ile ilgilenerek onları hayata hazırlar.Bu açıdan bakılırsa,öğretmen topluma verdiği eğitimle yetiştirdiği gençlere Vatan-Millet,bayrak sevgisini,ana baba sevgisini,ahlak ve fazilet duygularının gelişimini sağlayarak onları şekillendirir.Milli insan olmanın yollarından biriside,öğretmenin emeği değilmidir ?

Çocuğunu okula getiren analar eve döndükleri zaman hiç kaygılanmazlar,çünkü en kıymetli varlığını en emin ellere “Öğretmen” ine teslim ediyor.Her nedense zorunlu hallerde çocuğu büyük annesine teslim ederken kaygılıdır.Neden?…

Öğretmenler gün boyu öğrencilerine bilgi,hoşgörü,sevgi ve şevkat duygularını paylaşarak can siperane çalışırlar.Çocuklar üzülürse dayanamaz,neşeli olursa bütün yorgunluğunu unutur.Bütün enerjisini onlara harcar.Eve döndüğünde, kendi çocuklarına vereceği şevkat duyguları, kol kanat gerecek gücü kalmaz. Öğretmeni anlatmaya sadece, bir gün yeter mi?

Diğer memurlar,mesai bittiğinde evine gelir dinlenir.Öğretmenin mesaisi eve geldiğinde yeniden başlar.Ertesi güne hazırlanır.Öğretmen’lik emek,hoş görü, sabır,sevgi ve güven isteyen zor bir iştir. Bu açıdan düşünüldüğü zaman bedeli hiçbir maddi değerle ölçülemez. Halkın deyimiyle “Öğretmenlerin hakkı ödenmez” Peki,arkasını sıvazlayan,balon gibi şişiren sözlerle süsleyerek,bir günü ertelemek öğretmen için yeterli mi?

Lakin, öğretmenler geçim sıkıntısı içindedir.Öğretmen yaşam mücadelesi vermektedir.Öğretmenlerin çoğu, pazarlarda limon satmakta,badana ve boyacılık ,taksi şöförlüğü,boş zamanlarda ek iş yaparak ailesini geçindirmektedir.24 Kasımlarda,tatlı sözlerle göklere çıkardığımız öğretmenin ödülü,yaşam mücadelesi mi? Olmalıdır.

Yurdun en ücra köşelerinde “Uç beyi” olarak çalışan öğretmen; can siperane bütün koşulları göze alarak Devletine hizmette kusur işlemez.Ancak Türkiye standartlarına göre öğretmen ücretleri oldukça yetersiz olduğu da dikkate alınmalıdır.Konumuna göre en az gelirle çalışan,en ağır işi yapan öğretmenleri, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ;Sn.Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı , klasik mesajlarla peşrev çekerek onurlandırmaktadırlar.

Öğretmen:Mesleğinin saygınlığına,her yönden gelecek negatif bakış ve yaklaşımlara karşıdır.Onun tek ideali geleceği emanet edeceği güvenli nesiller yetiştirmektir.Biz öğretmeniz, hizmetliyiz, memuruz, kısaca eğitim çalışanıyız. Hakkımız ödenir. Ödenmesi için çalışıyoruz. Bunu yaparken öğrencilerimizi cezalandırmayı da kabul etmiyoruz, haksızlığa boyun eğmeyi de… Yeter ki öğretmenlerin değeri bir gün değil,her gün bilinsin.

Şartlar ne olursa olsun, dünya dönecek,lakin tarifini sayfalara sığdıramadığımız “sevgili öğretmenim” ülküsünden geri dönmeyecektir.

Ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet,halen hayatta olan emektarların ve çalışanların “Öğretmenler günü” kutlu olsun.

Esen kalınız.

24.11.2015
Mustafa Kadakal
Emekli öğretmen.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?