Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

ÖĞRETMENLER GÜNÜ..

27 Kasım 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

24.11.2014
Kültürümüz özel günler bakımından çok zengindir. Bu müstesna günlerimizi saymakla bitmez. Dini bayramlar,milli bayramlar,anneler günü,babalar günü,haftalar,doğum günleri,kadınlar günü.Eksiksiz sayabilirsen ne mutlu sana…

Bizi dünyaya getirip,gece gündüz demeden bağrına basarak sıcaklığını,kokusunu içimize sindire, sindire sevgimizi kalbine sindiren analarımızı,bir günle sınırlamak mümkün olabilir mi?
Yavrusuna gözüyle bakan, yemeyip yediren,giymeyip giydiren,uyumayıp uyutan, o fedakar anaları bir güne nasıl sığdırabiliriz?

Tecrübe ve bilgi birikimleriyle, Milli ve manevi değerlerimizin ve kültürümüzün taşıyıcısı olan yaşlılarımız, geleceğimizi miras bırakacağımız genç nesillere yol gösteren ışık tutan hazinelerimiz değimlidir? Onların değerini anlatmaya, yazmaya bir gün yeter mi?

‘’Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’’ Sözü ile anlamını bulan‘’ÖĞRETMEN’’ bir günle anlatılması tatmin edici olabilir mi?. Eğitmenlik, Muallim,Öğretmen sadece meslek unvanıdır.Ancak yetiştirdiği nesilleri de göz önüne almak gerekmez mi?

Ana kucağı,baba ocağında başlayan eğitim;Okulda Öğretmenle devam eder.Öğretmen çocuğa yalnızca okuma –yazma öğretmekle kalmaz,her türlü sorunları ile ilgilenerek onları hayata hazırlar.Bu açıdan bakılırsa,öğretmen topluma verdiği eğitimle yetiştirdiği gençlere Vatan-Millet,bayrak sevgisini,ana baba sevgisini,ahlak ve fazilet duygularının gelişimini sağlayarak onları şekillendirir.Milli insan olmanın yollarından birisidir,öğretmenin emeği.

Çocuğunu okula getiren analar eve döndükleri zaman hiç kaygılanmazlar,çünkü en kıymetli varlığını en emin ellere “Öğretmen” teslim ediyor.Her nedense zorunlu hallerde çocuğu büyük annesine teslim ederken kaygılıdır.Neden?…

Öğretmenler gün boyu öğrencilerine bilgi,hoşgörü,sevgi ve şevkat duygularını paylaşarak can siperane çalışırlar.Çocuklar üzülürse dayanamaz,neşeli olursa bütün yorgunluğunu unutur.Bütün enerjisini onlara harcar.Eve döndüğünde, kendi çocuklarına vereceği şevkat duyguları, kol kanat gerecek gücü kalmaz.
Diğer memurlar,mesai bittiğinde evine gelir dinlenir.Öğretmenin mesaisi eve geldiğinde yeniden başlar.Ertesi güne hazırlanır.Öğretmen’lik emek,hoş görü, sabır,sevgi ve güven isteyen zor bir iştir. Bu açıdan düşünüldüğü zaman bedeli hiçbir maddi değerle ölçülemez. Halkın deyimiyle “Öğretmenlerin hakkı ödenmez”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Öğretmenler Günü’nden bir gün önce: TBMM de, bir soru üzerine öğretmen maaşlarının iyi olduğunu belirtip şunları söylemişti: Ancak Türkiye standartlarına göre öğretmen ücretlerinin oldukça iyi olduğu değerlendirilmektedir. Öğretmenlerle dalga geçercesine yapılan bu açıklamanın ertesi günü 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ; Cumhurbaşkanı,Başbakan Bakan’ın mesajları düştü. Fedakarlıktan dem vurulan bu klasik mesajlarla öğretmenlerin sırtı okşandı.Lakin, öğretmenler geçim sıkıntısı içindedir.Öğretmen yaşam mücadelesi vermektedir. Öğretmenlerin çoğu,pazarlarda limon satmakta,taksi şöförü,boş zamanlarda ek iş yapmaktadırlar.

Her türlü sıkıntılara rağmen: Öğretmenlik mesleğinin saygınlığına, imajına içeriden-dışarıdan, siyasî çevrelerden , sendikalardan gelecek her türlü negatif bakış ve yaklaşımlara eğitimciler olarak karşıyız.
Sonuç olarak biz öğretmeniz, hizmetliyiz, memuruz, kısaca eğitim çalışanıyız. Hakkımız ödenir. Ödenmesi için çalışıyoruz. Bunu yaparken öğrencilerimizi cezalandırmayı da kabul etmiyoruz, haksızlığa boyun eğmeyi de. Yeter ki öğretmenlerin değeri bir gün değil, her gün bilinsin.

Mustafa Kadakal
Emekli öğretmen.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?