Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Ortadoğu meselesi,Enerji ve Kürdistan sorunu.

11 Ocak 2016, by Mustafa kadakal, category Genel

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu çatışma ortamının tehlikeli bir yöne doğru ilerlediğini düşünüyorum.
Orta doğu ve Suriye meselesi hakkında Sn.Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; “Bugün oynanan bu oyunların gerisinde bu coğrafyadaki bin yıllık hesaplaşmanın yattığını çok iyi biliyoruz.

Önce “bin yıllık hesaplaşma” meselesini ele alalım.
Bu konuda tarihçi yazarımız Muhittin Nalbantoğlu’nun tespitine bakalım: “Batı dediğimiz Avrupalı ülkelerin hemen en büyük ideali Türklerin vücudunu yeryüzünden kaldırmak etrafında toplanıyordu. Ancak, Batı kaynaklarında kaydedildiği gibi Türk sorunu, Türklerin Anadolu’ya ayak bastığı gün olan 26 Ağustos 1071′de, Malazgirt’te başlamıştır.”

Bölgemizdeki Türk kimliği ile bin yıllık hesaplaşmaya girenlerin kimler olduğu açıkça belli olmuyor mu? Yurdumuzun içinde bulunduğu sorunlar analiz edildiğinde,özellikle Yarım asır öncesine kadar Türkiye’de kürt sorunu yokken kürt mesele’si Kürdistan meselesi olarak günümüzde çok tehlikeli boyutlara oturması bin yıllık hesaplaşmanın getirdikleri değilmidir?

1514 Yılındaki “Çaldıran Meydan Muharebesi” nedenleri tarihin tozlu sayfalarında incelendiği zaman , iki dost devletin bu hesaplaşmanın içinde kendini bulduğunu ortaya koymuyormu?.Ortadoğu ekseninde gelişen olayların ülke gündemine damgasını vurduğuda bunun bir benzeri değilse ne olabilir?

Yarım asırdan günümüze kadar,orta doğuda ve özellikle Türkiye’in güneyinde gelişen olayların ardında PKK denilen terör örgütü düzenli ve dünyanın 5.büyük ordusu karşısında acımasızca haraket edebilirmiydi? Binlerce mağarasında odaklanmış ve dünyanın en ağır silahlarını içine gizlemiş olan “Kandil ve cilo” dağlarındaki terör örgütlerinin lojistik desteği kimler tarafından sağlandığı, Ortadoğu’ya gözünü dikmiş emperyalist ve sömürge düşüncesi içerisinde olan büyük güçlerin planlarının altından çıktığını,dağdaki çoban bile söylemektedir.

Kürt meselesi olarak ortaya konulan stratejinin teması; yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarının bulunduğu coğrafyanın hileli yollarla paylaşılması olduğu düşünülmektedir. ‘Kürt sorunu diye sözde ifade edilen meseleye baktığımızda tarihteki yerinin 1000 yıllık bir geçmişe dayandığını görebilirsiniz’.Asırlar boyunca “Asya,Avrupa,Afrika” kıtalarına yayılan medeniyetlerin aralarındaki ‘kirli oyunlar’ Avrasya üçgenindeki zenginlik kaynaklarının kontrol altına alınması arzusudur.

Herkesin bildiği orta doğu sorunu, Türkiye,ırak ve Suriye meselesi ise: komşularımızla olan sınırlarımız askeri mühimmat ve emniyet tedbirleri ile kontrol altına alınmış iken, yakın tarihte bu tedbirler neden birdenbire yok edildi.Ardından orta doğu milletleri çeşitli bahanelerle taciz edilerek niçin göçe zorlanmaktadır. Kısmi olarak dünyada azalan enerji politikalarının Ortadoğu’daki kirli senaryonun da yaşanmasına sebep değilse ne olabilir.

Orta doğu eksenindeki buhran,Türkiye,Irak,Suriye meselesi ise;Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgeye yığılan onca silah ve cephanenin başka ne tür bir izahı olabilir.Asıl mesele Avrasya üçgenindeki zenginlik kaynaklarının kontrol altına alınması ve emperyal devletlerin her birinin,”Avrupa birliği ve ABD ile doğu bloku şankhay beşlisi” bu kaynaklardan ne kadar fayda sağlayacağı kargaşasıdır.Bugün ‘Orta doğu’ eksenindeki çok uluslu devletlerin husumetle gövde gösterisi,çok pahalı bir seneryo gibi görünmektedir. Lakin karşılıklı olarak çok temkinli davranmaktadırlar. Çünkü;yeni geliştirdikleri silahlarını ve bunların etkilerini dünya milletlerine tanıtmanın,psikolojik etkilemenin yollarından biriside budur.

“Türk topraklarından birer Kürdistan ve Ermenistan payı çıkarılması için Amerikalı ve İngilizlerin hatta Rusların bile mutabık göründüğü bir hengâmede,asırlardır kurtulamadığımız kontr gerilla, evet hâlâ kurtulamadığımız ufaklık ve pespâyelik felâketinin hazin tecellisi değilmidir?..” Çok uluslu güçlerin bölgede uzun süreden berli buhran yaratmasının nedenlerinden biride bölgedeki ilgili devletleri dize getirmek için,psikolojik buhranlarla yormak ve teslimiyete hazır hale getirmektir.Belli ki orta doğu çok büyük kaos yaşayacak,akla gelmeyen ülkeler bile kaos içinde biçare olacağı muhtemeldir.Ortadoğu eksenindeki ülkelerin haritası da yeniden çizilecek gibi tahmin edilmektedir.

Bekleyelim görelim.

Esen kalınız.

Mustafa Kadakal
08.01.2016


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?