Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

REYHANLI FACİASI MI, YOKSA …?

17 Ocak 2014, by akindemirok, category Genel

Sevgili okurlarım !

23 Temmuz 2012 Tarihinde  sunmuş olduğum “SURİYE SORUNU NEDİR?” başlıklı yazımda; Suriye sorunu sadece  Türkiye’nin sorunu olmadığı kanaatimi ifade etmiştim. Basın medyadan öğrendiğimize göre bugünkü izlenimlerimiz gösteriyor ki; uluslar arası bir sorun olduğu ortaya çıkmaktadır. Doğulu güçler (Rusya, Çin, İran)  nükleer silah yüklü denizaltı gemilerini daha donanımlı bir biçimde doğu Akdeniz’e indireceğini, Türkiye hudutlarında meydana gelen  olayları savaş sebebi sayarak  Suriye yönetimine müdahil olursa, doğulu güçlerde kendilerine savaş ilan edildiğini sayarak Suriye’nin yanında yer alacaklarını beyan etmektedirler.

Rusya, Suriye’de çok önemli üslerinin bulunduğunu dünyaya ilan etmişti. Bir kaç ay önce Suriye’nin Lazkiye limanına 150 km içerde “Alçak savunma sistemleri Radar üssünü kurarken” keşif uçuşuna çıkan askeri uçağımızı düşürmüştü. Uçağımız ve içindeki 2 pilotumuz yok oldu. Bunlar hakkında çok çeşitli afaki senaryolar yazılmıştı. Suriye’den atılan top  mermileri Urfa ilimizdeki Akçakale’ye düştü. Oradaki vatandaşlarımızın evine isabet etti ve bir ailenin insanları öldü. Daha sonra Suriye’den Hatay ilimize top mermileri yağdı. Bunlar hakkında da çok afaki senaryolar yazıldı. Bu olayları da herhangi bir örgüt veya devlet yaptığını beyan etmedi. Şimdide Reyhanlı katliamı, kimin yaptığı ortaya çıkarılamadı.

İfade etmek istediğim olayların  meydana geldiği  Suriye devleti, olayların kendi yönetim ve savunma planı olmadığını defalarca dünyaya duyurmuştu. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren Amerika ve İsrail’in BOP projesini tamamlayabilmeleri için son ayak İran’ı da vurmaları gerek. Bunun için Mutlaka önce Suriye’yi parçalayıp kendilerine göre bir yönetim kurmaları gerekiyor. Beşar Esad bunun bilincinde haklı olarak yurdunu parçalatmamak adına savaş veriyor.

Batılı güçler (AB ve ABD) tarafından  Suriye içinde, sözde Özgür Suriye Ordusu yaratılıyor. Bu ordunun içerisinde hapishanelerden çıkartılan katillerden tutun (Eski Hizbullah örgütü, şimdide PKK)  her ülkeden paralı çarpışan yeni güçler  örgütler kuruluyor. Bir terörist ordu yapılıyor ve Suriye’nin içi karıştırılıyor. Neden mi? Başer Esad yönetiminin devrilmesi için, Batılı güçler direk müdahil olursa; doğu Akdeniz’de yığınak yaparak tedbir almış bulunan doğulu güçler ortaya çıkacaktır.(Doğulu güçler Suriye’de üslerinin bulunduğunu, her zaman  Suriye’nin yanında  olacağını dünyaya duyurmuştu.) Bu defa Ortadoğu’da büyük dünya savaşı başlaması kaçınılmaz olacaktı.

Orta doğudaki içerde ve dışarıdaki teröristlere imtiyazlar sağlanıyor, güvenlik güçlerimiz gizlice tasfiye ediliyor. Türkiye’yi bölmek isteyenlere milyon dolarlar harcanıyor; lojistik destek sağlanıyor. Ancak PKK terörü yarım asırdır ulusumuzun başına bela olmuş buna çare bulunamıyor. Ama Suriye’nin bölünmesi, yönetiminin devrilmesi için Eset’in başına bela edilen örgüte yardım ediliyor.

Öyle ki güya Esad zulmünden kaçan bu adamlar geceleri birer canavar olarak hudutlarımızdan rahatça girip çıkarak Suriye’ye saldırıyor, bir yerleri işgal edip, masum insanları dahi öldürüyorlar ve yaptıklarını da Esad’ın ordularının yaptığını yayıyorlar. Halbuki Suriye içindeki sorunlar yapay olduğu anlaşılmaktadır. Sorunlar Esat yönetiminin devrilmesi için Suriye yönetimi ve halkı dışında planlanarak uygulanmakta olduğu kanısındayım.

Suriye ile olan sınırlarımızın 900 Km dir. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi gibi birçok ilçemiz hududa çok yakın. Mesela Akçakale ilçemizin yarısı sanki Suriye’de kalmış gibidir. Akçakale haberini duyunca aklıma önce bu top mermilerini kim veya kimlerin atmış olabilecekleri takıldı. Suriye sınırımız mayın döşeli iken birkaç yıl öncesinde  bu mayınların sökülmesine sınır güvenliğinin ihmal edilmesine neden izin verildiği de bu saldırı olaylarının planlı olarak yapıldığının kanıtı değilmi dir?

Uçağımızın düşürülmesi, Cilve gözü sınır kapısındaki patlama, Akçakale’ye atılan top mermileri, Hatay ilimizin hudut köylerine atılan top mermileri, Reyhanlı’da iki araç yüklü patlatılan bombalar ve meydana getirilen mal ve can  kayıpları ile yaratılan faciaları Suriye neden yapsın? Bu terör olayları, Türkiye ile Suriye’yi karşı karşıya getirmek için emperyal güçler tarafından gizli örgütler aracılığı ile yaptırılması ihtimali doğruluk kazanmaktadır.

Irak yönetimi devrilirken, çok uluslu batılı güçler, elini kolunu sallayarak Irak’a girdiler. Müdahil olan olmadı. Ancak Suriye meselesine gelince; Doğulu güçler ortaya çıktılar. Rusya Suriye’nin Lazkiye limanı yakınlarına üs kurdu. Dünya devletlerine de burada üslerinin  olduğunu ilan etti. Bu nedenle batılı güçler  doğulu güçler ile  karşı karşıya gelmeyi göze alamadılar. Bu defa Suriye ile cebelleşecek bir günah keçisi aranmaktadır ki: Günah keçisi ile Suriye savaşacak  doğulu ve batılı güçler ürettikleri silahlarını satacak dünya ya tanıtacaklar, savaşan taraflardan yardım çağrısı geldiği takdirde, doğulu ve  Batılı güçlerden birisi, belki de ikisi birden savaşan ülkelere barış getirmek bahanesiyle Suriye topraklarına girsinler. Umarım ki bu günah keçisi, Türkiye Cumhuriyeti devleti olmasın.

Saygılarımla.

Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?