Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

SINAV KAYGISI NEDİR, ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALIYIZ?

19 Şubat 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Değerli Öğretmenler ve Anne-babalar
Sınav maratonun sonuna yaklaştığımız şu günlerde amacım, sizlere çocuklarımızın yaşadıkları sıkıntıları daha yakından tanıyıp, sizleri bu konuda daha donanımlı bir hale getirmek ve sınava girecek çocuklarımıza yardımcı olmaktır.
Sınav kaygısı nedir?;

sınav öncesinde, sınav sırasında veya sonrasında çocuğun sınavda başarılı olurmuyum konusunda onu en çok seven ailesine karşı duyulan endişe ve rahatsızlık duygusu olup, ruhsal bakımdan olumsuz düşüncelerle kendini gösterir. Bu kaygı aslında kişiyi motive edici bir duygunun yüksek düzeyde olması sınav performansını düşürücü olabilir.
Sınav kaygısı belirtileri nelerdir?:

1.Sınava girecek çocukta aşırı derecede heyecan, düzensiz soluk alıp verme,
2.Mide bulantısı barsak rahatsızlıklarının oluşması.
3.Korku, ani sinirlenme, basit konulara karşı öfke,
4.Lüzumsuz gülümsemeler, ağlamaklar gibi.

Sınav bitinceye kadar çocuklara nasıl davranmalıyız ?
1.Öğretmenlerin, anne ve babaların çocuğu ruhsal gelişim ve fiziksel değişiminin bunalımında olduğunu bilmeleri ,bu bakımdan onları anlamaya çalışılmalıdır.
2.Sınav sonucu Dünyanın sonu demek değildir. Bu pencereden bakıldığı zaman aile bireylerinin çocuklardan daha sakin, daha şeffaf olmaya çalışılmalıdır. Aile bireyleri sınav çocuğun geleceği için bir yeteneklerini ölçen araç olduğunu düşünmelidir.
3.Çocukta sınavının başarısız olacağı endişesi var ise o zaman, ailenin çocuğa yeteri kadar yardımcı olamadığı bilinmelidir.
4.Çoğu aile sınavı kendileri için çok önemli sorun haline getirmektedir. (Eğer başarılı olmasa, kazanamasa her şey biter.)Bu anlayış çocuğun motivasyonunu bozduğundan dolayı başarı performansını düşürür.
5.Her şeyden önce çocuğa güven verilmeli, sınav sonucu ne olursa olsun her zaman yanında olduğumuzu, onu çok sevdiğimizi çocuğa hissettirmeliyiz.
6.Fazla güven içeren ifadelerin sonucunda çocukta başaramama kaygısı ortaya çıkacaktır. Ailenin beklentilerini karşılayamazsam gibi düşünceler artacaktır. Bu bilinçle çocuğumuza yaklaştığımızda, hayatta tek önemli şeyin sınav olmadığını söylemek ve her ne olursa olsun onun yanında olduğumuzu söylemekle çocuk kendini daha rahat hissedecek ve başarılı olacaktır.
Sonuç ;çocuklar sınava hazırlandıktan sonra ailesi tarafından sevildiğini hissettikleri anda ; her işi çok kolay başaracakları güveni kendilerinde bulurlar.
Çocuklarımıza sınavlarda üstün başarılar dilerim.


Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?