Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

SÜLE KÖYÜ…!

17 Haziran 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Bir çok göçmen kuşun kanadı Doğu Karadeniz dağlarındaki ıssız ve sessiz,yamaçlara ulaşmak için çırpınır.Bu uzak diyarlara giderken … Meryem Ana’yla simgelenmiştir doğu Karadeniz sıra dağları.Dağlarındaki sessiz şırıltılı suları uçurumları bile yeşillendirmiş,sarp kayaları bile yemyeşil çam ağaçları ile örtüşmüştür. Trabzon sahillerinden İran’a uzanan kara yolu dolanır bağrına.Küçük bir şehir ama şehri şahanedir Gümüşane.

Hazinedir Gümüşane, bakmayın siz onun çukurda kaldığına.Tarihin derinliklerinden günümüze kadar olmasada devlet hazineleri,parası ve paranın yapıldığı darphaneleri tarihe gömer onu.Adını bile bunlardan esinlenerek almıştır.Gümüşane’de yaşam, hoşgörü ve sevgi bütün Dünyaya örnek olacak türdendir.

Modern çağın medeniyeti sayılır Gümüşane, dağ yürüyüşleri yapmak,yayla turizmi insanlığın en güzel örneklerini sergiler şehri şahane.Köy kent her yerinde kapı kilitlemez insanları. İnsan onurunu yücelten,eşsiz edep ve ahlak güzelliği taşır insanları.Hırsızlık,yolsuzluk,gasp,tecavüz gibi kavramları insanları bilmezler. Mahkemeleri, hakimleri bile hayal kırıklığına uğrar Gümüşane’de.Çeşitli illerden görev nedeni ile gelen memurlar önce burada yaşanmaz kaygısına kapılsada, görev sırasında veya bitiminde kendini yerleşik Gümüşane’li zanneder.

Her köyü güzeldir şehri şahanenin. Hele bir köyü varki… selam olsun dağına taşına,selam olsun çürüktaştan dikme taşına,selam olsun mezirelerden killik kıranına,selam olsun düzlerinden yaylasına,selam olsun ipdolandan büyük meşesine; Rahmet olsun ezelden ebede kadar yaşayan insanlarına.Selam olsun SÜLE köyüne.
Değerli okuyanlar..!

Tanıtmakta güçlük çektiğim süle köyünde doğdum.İlk okulu orada orta tahsilimi Gümüşane’de tamamladım. SÜLE köylü olmaktan gurur duyarım,insanları ile her zaman iftihar ederim.Esen yelinin uğultusu,karşıdan karşıya öten kuşunun sesleri size güzel bir hayat sembolüdür.Gözesindeki tuzlu suları,pınarından içtiğiniz soğuk suları hayat verir insana. Ormanların gümbürtüsü ile yaylasından esen yeli serinletir huzur verir insana,yaşayan bilir SÜLE köyünü.
Kalın sağlıcakla.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?