Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

SURİYE SORUNU NEDİR?

16 Nisan 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

Suriye sorunu sadece Türkiye’nin sorunu olmadığı kanaatindeyim. Globel Dünya devletlerinin yöneticilerinin mesajlarına göre Ortadoğu da (İran,İrak,Suriye üçgeni) Dünya haritası  yeniden çizilmek istenmektedir.Kafkas ülkeleri,iran,Türkiye, Suriye ve arap yarımadası coğrafyasında, Dünya devletlerinin doğal ihtiyacı olan enerji kaynakları (Petrol,doğalgaz,Bor,uranyum ) çok miktarda olduğu hesaplanmaktadır.Bu nedenle Ortadoğu sorunları ile,emperyal ülkeler  yakından ilgilenmektedirler.

Suriye ile Türkiye’nin karşılıklı geçimsizliğinin olduğunu düşünmüyorum.Suriye’nin komşu ülke olması ve ortak halk gruplarının bulunduğu bir gerçektir.Bölgede Türkiye’nin olgusu Suriye için bir güvencedir.Ancak Yönetim ve yönetici sorunları olabilir.Geride kalan çeyrek asır içinde Suriye askeri silah gücünü ikmal etmiş gibi görünüyor.Bu nedenle silah ikmali yapan ülkeler,silah etkinliğini koruma bakımından Suriye yönetimine (Esada)  güvence gibi görünüyor.

Türkiye’nin yarım asır ve daha çok zaman içinde planlayarak komşumuza yakın coğrafyada (Güneydoğu) yapmış olduğu yatırımlar, sadece Türkiye için değil komşu ülkelere hatta Dünya devletlerine büyük yararlar sağlayacağı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda özellikle Suriye, arap yarımadası, ırak gibi ülkeler bakımından çok önemlidir. Suriye’nin  Atatürk barajına menzilini uzatmış olduğu füzelerden bir tanesi isabet ederse,bunu Türkiye yapmıştır savı yanlış olmaz mı?

Sayın Esad Türkiye ve Dünya devletlerine kafa tutarken,Libya,mısır,ırak devletlerindeki olaylara çok iyi göz atmalıdır.Daha savunma ve iç işleri bakanlıklarını kendi içinde bilmeden kaybederken,kendisi kayıplara karışırken de uzun soluklu nefes almalıdır.Umarım ki sonu Saddam,kaddafi gibi olmasın.

Saygılarımla.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?