Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

TÜRK MİLLİ EĞİTİMİNE BAY BAY….. !

17 Ocak 2014, by akindemirok, category Genel

Sevgili Gazete Bayrak okurları.

Şu günlerde SBS,Kurumlar sınavı (Anadolu Liselerine giriş sınavı) yapılırken, Türk Eğitim sisteminin nereden, nereye nasıl getirildiğini, eski ve yeni Eğitim sisteminin dünü ve bugünkü durumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yurdumuzda Milli Eğitim kaderine terk edilmiş bir yola bırakıldığı kanısındayım.

1947 doğumluyum. İlkokulu Gümüşhane ilinin bir köyünde okudum. Bizim zamanımızda ilkokulun 1.sınıfında ilk okuma kitabı olarak “ALFABE” okuduk. Bunun içeriğinin Türk Milletinin dinamiklerine uygun olmadığını, Türk Milletinin bilgili, becerikli, üretken, çalışkan yapısının yok edilmesi için mevcut dinamiklerin nasıl değiştirileceği dış kaynaklı tavsiyeler ile ortaya konulmuştur.

Şimdi “ALFABE” de yazılmış birkaç  örnekle “Türk Milli Eğitim” sisteminde  neler yapıldığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ALFABE” kitabının kapağını açtığınız zaman uyuyan bir kız öğrenci portresi (Başında kurdele ) var. Resmin altında;

UYU

UYU

YAT

UYU

yazılıydı.

Daha 6 yaşında ve hızlı öğrenme çağındaki körpe dimağlara verilen bu telkinler. Yetişkinlik çağına gelmiş; doğurgan, canlılar aleminin ilk eğitmeni ,canı pahasına yavrusuna hayata hazırlayan ANA’lar öyle uyutuldu ki; günümüzde yaşı ne olursa olsun, günün yarısında uykudan kalkamıyorlar.

“ALFABE”nin bir başka sayfasında ise :”SUNA İP ATLA,FATMA SENDE ŞARKI SÖYLE” bu telkinlerle genç kızlarımız, evinden kaçanlar, ailesini terk edenler “Biri bizi gözetliyor” “Biz üniversitede kaldık” gibi programlarla topluma sergileniyor.

“ALFABE”nin bir başka sayfasında ise :”BABA BANA TOP AL, AL  ATAY BU TOP,DOYA DOYA OYNA SAYA SAYA OYNA”  konuları öğretiliyordu. Bu kavramlarla meşguliyet ise gençlerimizi ve toplumu nerelere taşıdı. Özellikle büyük kentlerimizde hafta içinde yolların ne kadar kalabalık olduğu, trafik yoğunluğu baş döndürürken, hafta sonlarında top oyunları yüzünden cadde ve sokaklarda kimseyi bulamazsınız. Hepsi televizyonları başında maç izlemektedir.

Acaba konu edilen körpe dimağlara bu kitaplara yazılacak  daha uygun konu yok muydu?

Günümüzde ise; yeni bir sistem getirdik. 4+4+4 zorunlu eğitim sistemi. Geride bıraktığımız 1+2 yıl içinde bu sistemle yeni yetişecek olan nesil nereye sürüklendiğine siz karar veriniz.

Birinci 4 yıl ilkokulu, ikinci 4 yıl “orta okul” veya muadili bir meslek orta okulu. Bundan sonra nemi olacak? Çocukların okuyacağı “LİSE” kalmayacak. Neden? Bütün genel liseler “ANADOLU LİSESİ”ne dönüştürüldü. Bu liseler sınavla öğrenci almaktadır. Kontenjanları bellidir, sınıflar 35 kişi den fazla olmaz. Alınacak öğrenciler okullara yerleştirildikten  sonra , 8.sınıftan 9.sınıfa geçenlerin ancak %10 u Anadolu liselerine gidecek, geri kalan %90 ı nereye gidecek. 3.cü 4 yıl için yeni fiziki yapı geliştirildi mi? Hayır.

Anadolu liselerini kazanamayan öğrencilerin eğitim hakkı yok mu? Var. Ya İMAM HATİP LİSELERİNE veya MESLEK LİSELERİNE  gitmek zorunda kalırlar. Meslek lisesi için fiziki yapı (OKUL) hazırlandı mı? Oda hazırlanmadı. Dayatmacı bir anlayışla geleceğimizi emanet edeceğimiz bir toplum nasıl yetişir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatanı nüfusunun sadece %10 mudur. Bu Eğitim Sistemini uygulamaya koyan dönemin Milli Eğitim Bakanı Sn.Ömer DİNÇER  bu projeyi neye dayanarak uygulamaya koydu. Bugün eğitim yöneticileri, Milli Eğitim ordusunun irfan subayları, eğitim çağındaki çocuklarımız gençlerimiz, veliler  tedirgin durumdadır. MİLLİ EĞİTİME,EĞİTİM SİSTEMİNE BAY BAY.

Anadolu Liselerini kazanamayan öğrenciler bu ülkenin evladı değil midir?

Saygılarımızla.

Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?