Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

TÜRKİYE CUMHUR BAŞKANI KİM OLUR?

27 Haziran 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

Ağustos 2014 ayı içinde Cumhur Başkanlığı seçimi yapılacaktır.Evlerimizde,iş yerimizde ve kahvehanelerde herkesin aklını kurcalayan bir soru var.” Cumhur başkanı kim olur?” Adayların misyonu “Cumhur Başkanını” belirleyecektir. Türkiye Cumhur Başkanını ilk defa halk oylaması ile sececektir.Anayasa da tanımını bulan aday, tereddütsüz seçilir.Türkiye son 12 yılda birçok badirelerden geçmiş,halkın tansiyonu da hayli yükselmiştir.Bu tansiyonu düşürecek,halkı ve devletin bütün örgütlerini uzlaştıracak, Türk Milletini 1974 barış haraketinde olduğu gibi tek vücut olarak birleştirecek biri Cumhur başkanı adayı olmalıdır.

Cumhur başkanı adayı belirlenirken İç dinamikler yanında birde dış dinamikleri” Dünya devletleri” olduğu da dikkate alınmalıdır.Dünyadaki diğer devlet adamları Türkiye Cumhur Başkanını, Türk seçmeni gibi değerlendirmiyor.Dünya milletlerinin değerlendirme kriterleri,Türk seçmeninin kriterlerinden çok farklıdır. Cumhur Başkanlığına aday olacağını partisi belirlemeden,sn.Tayyip Erdoğan “Türkiye Cumhur Başkanlığı seçimi” için yurt dışında ki,Türk vatandaşlarından destek istemek için birçok ülkede miting yaptı. Almanya, Avusturya, Fransa açık alanda miting izni vermedi.Ayrıca çok çekinceli bir şekilde olağanüstü güvenlik tedbirleri aldılar.Sanki bir terör faaliyeti yapılacakmış gibi bir tavır takındılar.Ne düşündükleri bir yana dursun; bu yabancı ülkeleri kınıyorum.Tayyip erdoğan’a saygılı olmayabilirsiniz, 76 milyon nüfuslu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başkanına böyle tavır alınmasını da kabullenemeyiz.

Bir devlet büyüğü tarafından halkının hakir görülmesi,vatandaşa hakaret edilmesine hiç kimsenin hakkı yoktur.Lakin bizim Devlet büyüklerimiz, her tarafı toz pembe görmektedirler.İç politikamızda ,tartışırız,hatta kavga bile edebiliriz.Lakin Dış politikamız da çok dikkatli olmalıyız.Dış Dünya ile yapılan her türlü icraatlarda alınacak kararları vatandaşımızın tamamı duymalı ve bilmelidir.Çok isim değiştiren açılım süreci,kıbrıs meselesi,Suriye,Mısır,Libya devletlerinde yaratılan kaos ortamında ve en son olarakta Irak’ta faaliyet gösteren IŞİD örgütünün faaliyetlerine hoş görülü davranıp,oradaki Türkmenlere yapılan zulme seyirci kalmak, Türkiye’nin itibarının ne kadar zayıflatıldığını göstermiyor mu?Türkiye ile alay edercesine devletin küçük düşürülmesi,dost gibi görünenlerin hoşuna gidiyor ama,bir çoğu da Türkiye’nin varlığını görmezden gelmektedir.”İsrail devlet başkanının davos’taki konuşması,Almanya Cumhur Başkanının Türkiye’de verdiği mesajları, Almanya başbakanı ve Avusturya Başbakanının tavırları” Cumhur başkanlığı seçimi hakkında ne anlama geldiği dikkate alınmalıdır.Cumhur başkanı kim olursa olsun,Türkiye sadece yurt içinde değil yurt dışında,Dünya devletleri ile barışık olmalıdır.İsterseniz bazı örneklerle konuyu biraz daha aydınlatalım

Al ananı git buradan,Sen ayağa kalkmasan belanı da bulursun,Birkaç cenaze gelmekle ne olmuş,Sen konuşursan, bende konuşurum,Biz insani yardım gönderiyoruz,istesen de istemesen de gelecek, Teröristle görüşen şerefsizdir, Cüppeni çıkar sandığa gel, İnlerine gireceğiz,Bizim uçağımızı düşürenden intikam almasını biliriz, Bayrağımızı indirenlerden hesabı sorulacak, Mit kontrolünde yurt dışına gönderilen mühimmat yüklü araçları,asker,savcı hiç kimse arayamaz.

17-25 Aralık operasyonları,servis edilen telefon görüşmeleri,Irakta Baş konsolosluğumuzun işgal edilmesi,bizi en çok ilgilendiren Musul,Kerkük,Erbil bölgesindeki Türkmenlerin durumu, orta doguyu kana bulayan örgütlere yardım edilmesi “Yurt dışına Gönderilen silahlar kime gönderildi” din kardeşlerimize yardım adı altında, Müslüman terör örgütleri El kaide,El nusra,IŞİD gibi,karşılıklı olarak kendilerini öldürmelerine yardım edilmesi.Bunların hepsi değerlendirildiği zaman.
“Türkiye’nin Cumhurhur Başkanı kim olur” Sorusuna cevap bulmak çok zordur.Türk halkı, ulus güvenliği istiyor.Türkiye’nin komşuları huzur istiyor,güven istiyor, barış istiyor.Karşılıklı ticaret yapmak istiyor.Biz bu şartlarda kiminle dost olacağımızı unuttuk.Sn.Başbakan halkın %93 ü benim cumhur başkanı olmamı iştediğini beyan etmektedir.12 yıldır umulmadık bir şekilde başbakanın ekonomik yönden güçlendirdiği taraflar Türk halkının %100 ü olduğunu düşünüyor ise,beyanı doğrudur. Her şey ters köşe olabilir.

Bunun altarnatifi ise;Ekmelettin İhsanoğlu’dur. AKP dışındaki muhalif partiler uzun bir çalışmadan sonra Dünya Milletlerinin de beyenisini kazanan Ekmelettin İslamoğlu. Uzlaştırıcı birleştirici,tarafsız bir misyona sahip olduğu kanısındayım. Türkiye içeride ve dışarıda yaşadığı jeopolitik konularla,bu durumun yaratmış olduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle hayli gerilmiş durumdadır.Türkiye bu gerilimin yarattığı tansiyonu düşürecek bir cumhurbaşkanı beklemektedir.CHP ve MHP ortak çalışmaları sonucunda beklenen adayı seçerek ilan etmiştir.AKP seçim kazanmıştır.Potansiyeli bellidir,buna rağmen Cumhurbaşkanı adayını hale ilan edememiştir.

Umarım ki;Tayyip erdoğan’ın etrafında bulunan taraflar karşı taraf olmazlar.1990 lı yıllarda çok değerli devlet büyüğümüz Merhum Necmettin Erbakan, başbakan iken edindiği taraflar kendisini büyük kurtarıcı görüyordu.Başbakanlıktan düşünce kendi tarafları onu lanetledi. Tayyip Erdoğan Cumhur Başkanı adayı olursa aynı duruma düşebilir.Partilileri,bundan sonra bir daha seçilemeyeceğini düşünerek ümitsizliğe kapılması, AKP yi bu günkü misyonundan düşerebilir. Bu nedenle;En kötü bir ihtimal olarak;Tayyip Erdoğan Cumhur başkanı adayı olmayacak diye düşünüyorum. Şayet aday olursa ne olur ; Sn.Tayyip Erdoğan’ın Allah Yardımcısı olsun.Türkiye ırak olmasın,Suriye,Mısır,Libya olmasın.
Allah “Türkiye Cumhuriyeti” Devleti ve Milletinin Yardımcısı olsun.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?