Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA SAVAŞ ÇIKARMI?

25 Şubat 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Türkiye ile Suriye arasında basın ve medyada kamu oyunu heyecanlandıran bir çok haber yazıldı.Bu haberleri okuyanlar iki ülke arasında çok büyük bir olay varmış gibi algıladıkları anlaşılmaktadır.(Suriye sorunu nedir? Suriye ile Türkiye arasında savaş çıkar mı? Savaş çıkarsa kim kazanır? Birleşmiş Milletler,Avrupa Birliği,Rus,Çin,İran ve müttefikleri gibi) akıllara takılan bu soruların açıklanması, kamu oyunu sağlıklı düşündüreceğini,sonunda doğru karar vereceğini düşünerek konuyu açıklama ihtiyacını hissettim.Dünyadaki süper güçlerin yarım asır içinde geliştirdiği stratejileri bir önceki yazımda izahına çalıştım.Kaldığımız yerden devam edelim,kamu oyunun merak ettiği konuları açıklamaya çalışalım.

1. Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkarmı?
İki komşu devlet arasında sıcak bir savaşın çıkması çok uzak bir ihtimaldir.Türkiye’nin sınır uzunluğu en büyük olan komşusu Suriye’dir.Savaş çıkarsa Suriye Türkiye karşısında 6 saat savaşa dayanamaz.Çünkü: Suriye’nin savaş gücü, araçları ve araçları kullanacak eğitimli ordusu yoktur.Türkiye ise dünyanın 5.büyük ordusuna sahiptir.Savaş nedeni olarak geliştirilmiş strateji de ortaya konulmamıştır.Suriye yer altı ve yer üstü zenginlik kaynakları (Petrol,doğalgaz, madenler bakımından,zirai ürünler bakımından zengin değildir) kaynakları kendi ihtiyacını bile karşılayacak durumda değildir.

Gerginlik sebebi Suriye’nin iç dinamikleri bakımından demokratikleşmesi değildir.Suriye’de iç savaş çıkmaması için Suriye’de akan kan hiç değildir… Türkiye’nin yapması gereken Suriye’nin iç problemlerini iyileştirmek de değildir.İki komşu devletin arasındaki gerginlik için yapılabilecek en doğru ve yalın tespit ise: Amerika’nın Avrasya’lı güçler ile Arap Baharı rüzgârından sonra ellerinde kalan en stratejik mevkilerini gasp etme ve ele geçirme meselesi olduğudur.

Suriye, Rusya’nın Akdeniz’deki stratejik sahası olma görevini görürken, İran ise bütün gücüyle Esad rejimine sahip çıkmaya çalışmaktadır. Suriye’de batılı bir rejimin iş başına gelmesinin sonucunda, İran’da da mevcut sisteminin daha fazla gidemeyeceği kabuk değişeceği açıkça bellidir. Bununla beraber Çin’in de Esad yönetimine verdiği stratejik önem tartışmasız ortadadır. Bu nedenle;Doğulu güçler Rusya,Çin ve İran ile müttefikleri Suriye’ye destek olduklarını beyan ettiler.
Dünya milletlerinin merakla beklediği durum ise; Türkiye’nin düşen uçağı,Suriye’den atılan top mermilerinin yarattığı tehlikelere karşı Suriye’ye nasıl bir yaptırım uygulanacağıdır.

Türkiye’nin Suriye yönetimine karşı sert tutumları, Suriye’nin Tartus limanı yakınlarına yeni kurduğu “Alçaktan savunma sistemleri “ radar üssünü keşif için gönderdiği savaş uçağının düşürülmesi (Muhtemelen Rusya’nın halen çalışmak ve eğitim için radar üssündeki uzman kadrosu vurdu) Suriye’den ülkemize yağdırılan top mermileri sadece Suriye’nin cesareti olmadığı da ihtimal dahilindedir. Savaş için yapay bir Provokasyon olduğu kanısındayım.İki ülke arasında savaş çıkacağı kanısında değilim.Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliği,doğulu güçler ile,Batılı emperyalist güçlerin oturacağı masada, ortak strateji geliştirmek suretiyle çözülebileceğini düşünüyorum.

2. Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkarsa ne olur?

Türkiye ile Suriye arasında sıcak bir savaş çıkmasının çok uzak bir ihtimal olduğunu,önceki yazılarım da açıklamaya çalıştım.Ancak;Amerika’nın orta doğu politikası olduğunu da açıklamıştım.Orta doğu politikasının getirdiği yapılanmanın kısa sürede çözülemeyeceği bir gerçektir.Amerika’nın orta doğu coğrafyasından uzun vadeli çıkar beklentileri, Irak,Libya,kuzey Afrika ülkeleri,Mısır ve son olarakta Suriye sorununu gündeme taşımıştır.Türkiye ile Suriye arasındaki sorunları,sıra ile gündeme gelen stratejiler zinciri oluşturmaktadır. Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkarsa,global düzen içindeki sorunların sonu olur mu? Elbette ki olmayacaktır.

Peki,Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkarsa ne olur? Bu iki ülke belki çok zarar görecektir.Ancak her iki ülkeye komşu olan Avrasya ülkeleri de zarar görecektir. Taraflardan biri diğerine savaş açarsa,bu sefer savaş açılan ülkenin arkasındaki süper güçler (Doğulu ve Batılı güçler) lojistik ve teknik destekle savaşın içinde olacaktır.Sıcak savaş çıkarsa;2013 yazında bölge ısınır, “Vietnam olur” potansiyel can kaybının yanında birçok ülke haritadan silinir.Türkiye yarım asır içinde güneydoğuda yaptığı yatırımlar,zengin zirai kaynaklar,yer altı ve yerüstü zenginlik kaynakları,Gap bölgesi, başka güçlerin eline geçer.Zaten oynanan oyunun nedenlerinin bunlar olduğunu düşünüyorum.

3.Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkarsa, kim kazanır?

Strateji uygulanan ülkelerde, Irak,Libya,Fas;Tunus,Cezayir,mısır,beklenmeyen nedenlerle savaş çıktı, çıkarıldı,sonuçlandı.Peki kim kazandı? Emperyalist güçler kazandı.Savaş çıkan ülkelerdeki yöneticileri değiştirdiler, ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarından istedikleri gibi yararlanabilmek için kontrol altına aldılar.
Türkiye için önemli olan: Suriye içindeki etnik gruplar,Suriye halkının demokratikleşmesi olmamalı. Sert ve hamasi tutumuyla Avrasya güçlerinin (Rusya,Çin,İran ve Müttefikleri) şimşeklerini üzerimize çekmemiş olmasıdır.Çünkü; Türkiye Suriye’ye karşı tutumunu belli ettiğinden şimdiye kadar,batılı ülkelerden beklediği desteği bulamamıştır.Suriye-Türkiye arasındaki gerginlik Avrasyalı güçler ile Batılı güçlerin uyguladığı bir stratejidir.Batılı super güçlerin Avrasya’da gideceği yer bellidir.

Son olarak;Zaman tünelinden bakıldığı zaman Türkiye, çok karanlıkta görülmektedir.Büyük bir ateş çemberinin altındadır.Esat’ın Suriye’den gitmesi Türkiye’ye fayda sağlamayacaktır. Avrasyalı güçler ile Batılı güçler sessiz biçimde anlaşma sağlayabilirler,Esat’ın iş başında kalması sağlanır ise;Esat Türkiye’den intikamını almak isteyecektir.Esas felaket o zaman kopacaktır.PKK terörünün var olmasını,etkinliğini sağlayan süper güçlerden gizli destek alarak,bölgede yeni güçler oluşturup,Türkiye’nin başına bela edeceklerdir.

Suriye ile Türkiye arasında bir sorun varmı? Olduğu kanaatinde değilim.İki ülke arasındaki problemlerin nedeni,Doğulu ve batılı güçlerin orta doğudaki uzun soluklu çıkarları olduğu açıktır.İki ülke arasında yaratılan savaş senaryoları, içeride yaratılan siyasi bunalımlar eşdeğerinde Türkiye’nin gücünün zayıflatılmasıdır.

Allah Devletimize Milletimize zarar zeval vermesin.

Sağlıcakla kalınız.



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?