Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

TÜRKİYE NEREYE DOĞRU GİDİYOR?

15 Mayıs 2014, by Mustafa kadakal, category Genel

Gönül verdiğimiz bu cennet diyarı ülke hakkında, okuduklarım,dinlediklerim beni çileden çıkartıyor. Daha önceki yazılarımda “SURİYE SORUNU NEDİR? Başlıklı yazımda sıradan düşündüklerimi yazmıştım. Binlerce kişi okumuş.Okurlarımı saygı ile anıyorum.Ancak; bu düşünce ve fikirler benim şahsıma aittir.Kimseyi üzmek istemediğimi ifade etmek istiyorum.Ben ömrümün en güzel yıllarını Devletime ve Ulusuma hizmet ederek (45 yıl) yaşadım.

Türkiye; Dünya üzerindeki coğrafyası, genç nüfusu,yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynakları ile birlikte asırlardır gözü olan global devletlerin gözünü korkutmaktadır. Bu nedenle; “TÜRKİYE BÜYÜK BİR HESAPLAŞMAYA SÜRÜKLENİYOR”

Aslında; Cumhuriyet dönemi boyunca süren “KÜLTÜREL BÖLÜNME” gözden kaçırılmamalıdır. Bu artık iyice kesinleşti gibi görünmektedir. Ayakkabılarını sokak kapısı önünde çıkaran, kadınları başı örtülü, erkekleri pijama ile sokağa çıkabilen,erkek çocukları kahveye giden,kız çocukları tam bir baskı altında yaşayan,bayanları bile çeşitli evlerde partiler düzenleyen, kumarhanelere serbestçe gidebilen ve sabahlayan,Türkü ile arabesk arası (Tırı vırı)  bir müzikten hoşlanan,futbol maçı olduğu zaman kahvehaneleri lime lime dolu  bir ülke,hiç tiyatro izlememiş,hayatında bir kitap bile okumayan toplum,iyi bir eğitim almamış,dini inançları kuvvetli bir toplum, kalabalık fakat günübirlik yaşayan bir toplum haline gelmedi mi? Bu belirsiz,yozlaşma durumundaki kültürler,ülkemizi çok tehlikeli bir hesaplaşmaya sürüklemektedir.

Diğer yanda ise kız lisesi-Kolej yelpazesinde eğitim görmüş, en azından bir düğün salonunda ya da kolej partisinde dans etmiş, sinemaya giden, çok fazla olmasa da kitap okuyan, müzik zevki pop şarkılarla, klasik müzik arasında dolaşan, evi nispeten daha zevkli döşenmiş, kızlarının flörtüne göz yuman, Kadınları modern görünümlü, şarabin kalitesinden pek anlamasa da, kadın erkek bir arada içki içebilen, gazetelere bakan, magazin haberlerini izleyen, kendini birinci gruba kıyasla çok gelişmiş hisseden, entelektüel düzeyi çok yüksek olmasa da,Batı standartlarına yakın bir grup var. Bu iki grubun yasam tarzı birbirinden  farklı, değil mi?.

Onların, Batı’daki sınıflar arasında ortak zevk alanları yaratan, müzik, resim, heykel tiyatro ve sanat gibi, birleştirici kültürel zeminler yok. Hayatları, zevkleri, inanışları birbirinden çok farklı.  Hatta birbirine düşmanca. Birinci grup Cumhuriyet  boyunca horlanmış, aşağılanmış, itilip kakılmış.Simdi bu grup siyasal  olarak örgütlendi.Halk çoğunluğunu oluşturdular .Ve  her seçimi kazanacak siyasi bir güçleri oldu.

Artık. İkinci grup ise azınlıkta. Ve artık bir daha seçim kazanma ihtimalleri yok. Bu noktada da tarihi bir paradoks ortaya çıkıyor. Daha Batılı olan “ikinci grup”, Batı’nın siyasi değerlerini kabul ederse, bir daha asla iktidarı ele geçiremeyeceğini bildiği için, git gide Batı’ya ve Batı’nın demokratik değerlerine düşman oluyor.

Yaşam tarzı olarak Batı’ya düşman olan birinci  kesimse, iktidarı ancak ;Batı’nın kriterlerini kabul ederek ele geçirebileceğini bildiği için,Batı’yla ilişkileri geliştirmek ve demokrasiyi  kabullenmek istiyor.Bu kültürel parçalanmada “ordu” önemli bir role  sahip. Eğer birinci grubu destekler ve batı’nın istediği demokrasiyi Kabul görürse, ordu da iktidarını kaybedeceği kanısındayım. Aslında birinci grubun çocuklarından oluşan ordu, kendi iktidarını sürdürebilmek için, kendisine benzemeyen ikinci grupla işbirliği yapıyor.Bir anlamda kendi köklerine ihanet ediyor.Bu iki grup, siyasi iktidar için son kez çarpışmak üzere hareketlenmiş görünmektedir..

Birinci  grup ekonomik olarak da güçlü artık, Anadolu’da üretim yapıyor, malını dış dünyaya satıyor.Para kazanıyor Siyasi örgütünü destekliyor İkinci grup ise parasal olarak da kuvvetli değil artık.Mevcut iktidarın da baskısıyla giderek ekonomik kazançlarını kaybediyor.Bu günkü siyasi jenarasyon  mozaiğinde yerini bulamayan gruplar,er yada geç tepkisini göstereceği kanısındayım.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR HESAPLAŞMAYA SÜRÜKLENİYOR”

09.12.2012

Mustafa Kadakal



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?