Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Milliyetçi haraket içinde neler oluyor?

10 Aralık 2015, by Mustafa kadakal, category Genel

Modern çağın yönetim felsefesinin temelini “müşteri memnuniyeti” oluşturur. Buna “kalite yönetimi” denir. Toplam kalite bir ekibin başarıya ulaşabilmesi için, her bireyin bilgilerinin paylaşıldığı olgular bütünüdür. Bu paylaşımı yapamayan ekibin ve bütün yetkileri iradesi altına alan bir liderinde başarıya ulaşması mümkün değildir.

Hak yoluna baş koymuş bir milletin kutlu davasını, kişisel ikbal uğruna ipotek altına almak, başkalarına payanda olmak için kullanmak, benimsenecek bir durum değildir. İnanan insanların hüsnü teveccühünü tutu yaparak, haklarını kötüye kullanmak ülkücü insan hakları ile hiç bağdaşmaz. Ülkücünün davası onun inancıdır, ruhudur, ülkücü davasını can bedenden çıkıncaya kadar yaşar ve yaşatır.

Dünyanın kurallı işleyişi içerisinde acımasızlıkların ve kötülükleri anımsatan varoluşların sonu, insanları bazen karamsarlığa götürmektedir. Gümüşhane Öğretmen Okulunda (1964) iken başlayan aşkımın, ‘kader’ birliği yaptığım kitlede kocamannnn … bir serüven, ama dünya ölçüsünde kaybettiğimiz umutlar, sadece ufacık bir ‘keder’ olmasına rağmen o günleri anımsatan duygularımı yaşatmaya çalışıyorum.

Ülkü, ideal, şiar,dava,inanç veya ilke, adını ne koyarsanız koyun,bunları hayatımızın en taze,en verimli çağında öğrendik, ömrümüz boyunca içimizde yaşattık,hayata uyguladık.Milliyetçi önemli hatipleri dinlemek için düzenlenen mitinglere katıldık. İlham aldık, feyz aldık. Ne yazık ki;tabandaki seçmene sesimizi duyuramadık,veya biz çok iyi anlattık hep biz dinledik, milletimiz bizi duymak istemedi.

Neden mi…?

Beraber yaşadığımız kitlenin beklentilerine tercüman olduk ama kimseye yaranamadık. Ülkümüzle onlara neler vaat etmedik, lakin hiçbirini veremedik.Ülkücüleri bir arada tutan tek bir kavram vardı ‘Davamız’…Uğruna varımızı yoğumuzu, canımızı, kanımızı…! İstiklal savaşında toprağa verdiğimiz kadar şehitleri…! Belki de fazlası.Ruhları şad olsun.Allahın rahmeti onların üzerine olsun…!

Ömrümüzü ‘Davamız’ ve ülkümüz adına adamışız. Bizim davamız,bir milletin insanlık için ulaşılmasını arzu ettiği son hedeftir.Arzu edilen hedefe varmak için,yorulup yılmadan,fazilet ve cesaretle,fedakarca çalışmak ise en büyük ülküdür.Bu ülküyü gerçekleştirmek için; Azim ve İrade, Sabır ve Tahammül, Disiplin, Fedakarlık, Fazilet ve Dürüstlük, Bilgi ve Çalışkanlık,sevgi ve saygı, bağlılık,Vatan, millet, bayrak ve din sevgisi, kitlenin bütününde bulunması gereken vasıflar ve meziyetlerdir. Keza ‘Davamız’ dünyada yaşayan 500 milyon Türk’ün yaşam biçimidir.

Bu inanan kitle ‘davası’ uğruna azimle, gayret ve fedakarlığı ile 1998 genel seçimlerinde % 18,5 oyla iktidar yapmadı mı? Davamıza sahip çıksaydık; davaya inananların arzu ve ihtiyaçlarına cevap verilseydi, ülkümüzü icra edebilseydik, millet bu davaya sahip çıkmaz da ne yapardı…? Her türlü imkansızlıklara, yoksulluğa, esarete ve sefalete rağmen neden iktidar olamadık. Çünkü; yukarıda belirtmiş olduğumuz meziyetlere sahip kitlenin umutları, gizlice umutsuzluğa götürüldüğü kanaatindeyim.

Dava sahiplerinin vekaletini alarak, Devlet yönetimini hedefleyenler, aldıkları vekaleti sadece kendi egolarını tatmin etmek için kullandıkları, kaybedilen seçim sonuçlarından anlaşılmaktadır. Biz bu davayı, yerde ve uzayda bulmadık. Uğruna harcanan emeğin, dökülen kanın bedeli, her gün şehit verdiği evladının acısını dindiremeyen anne ve babaların feryadına kulak verilmelidir.

Ülkücü olmak insanın kaderi mi?… yoksa, ülküsünü kaybetmek kederimidir?…

Esen kalınız.

Mustafa Kadakal
Emekli Öğretmen



Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?