Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

Mustafa KADAKAL

YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN ..!

17 Ocak 2014, by akindemirok, category Genel

Biz nasıl bir eğitim aldık ki; halen karmaşık bir eğitimin içinden çıkamıyoruz. Ne oldum değil, ne olacağımızı şimdiden tayin etmeliyiz.

 

Eğitime yeni başlayacak sayılara bakınca, işin vahametini kavramak çok önemli bir konu olduğunu anlamakta güçlük çekmekteyiz.

 

2013-2014 Öğretim yılında 1 milyon 500 bin öğrenci ilkokula başlayacak. Buna ilköğretimin diğer birimlerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerde hesaba katılırsa 15 milyon öğrenci 16 Eylül 2013 günü öğrenime başlayacaklar. Bunlar temel eğitini tamamlayıp, ergenlik çağını aştıktan sonra, bir bölümü yüksek eğitim kurumlarına girecek, bir bölümü de doğrudan hayata atılacak.

 

Öğrencinin özel yetenekleri ve ilgi alanları dışında, eğitimden beklenen yararı sağlayan üç önemli öğe var…

Bunlardan ilki ANNE, ikincisi BABA, üçüncüsü de ÖĞRETMEN’lerdir.

Çocuklar öğrenim çağına gelinceye kadar fiziksel, ruhsal yeteneklerini ailesi yanında geliştirirler. Öğrenmenin temel prensiplerini  ANNE ve BABA’larla geliştirirler. Eğitime başladıktan sonra önemli öge Okul öncesi öğretmeni ve sınıf öğretmenidir. Anne, babalar öğrenime başlayan çocuğu MOTİVE etmeli ve onların günlük yaşamını onlarla her gün paylaşmalıdırlar. Okulda ise öğretmen çocuğa “Öğrenmeyi öğretmeli, öğrenmeyi çocuğa sevdirmelidir” her iki alanda da bulunan ögelere önemli görevler düşmektedir.

Anne, babalar hayat bilgisi kapsamında “hijyen, ve Trafik “ bilgisini çocuklara yaşatarak benimsetmelidir.

Öğretmenler ise “Ezber” cilikten kaçınmalı ,ifade beceri alanında öğrencileri beden, zihin yönünden yeteneklerini geliştirecek yöntemler uygulamalı, en önemlisi çocuğu motive etmelidir.

Alman eğitim sisteminde “ Çocuğa balık yemeği değil, tutmayı” öğretirler.

Fransız eğitim sisteminde “Çocuk tek başına hava limanına giderek, tek başına başka bir hava limanına uçakla gidip gelebilmeyi” öğretirler.

Bulgaristan, Romanya “kızların da erkeklerin de temizliklerine özen göstermeyi yaşamın temel ögesi olarak benimsemeyi” öğretirler.

Okulda verilen eğitimin temel amacı, çocukların iyi bir vatandaş olarak yetişmelerini sağlamaktır. İyi bir vatandaş iyi üretici, tasarruflu bir tüketici, kendini yarınlara hazırlayan, insan haklarına saygılı, vatan ve millet sevgisini benimsemiş insan demektir.

 

Şimdi hem kentli hem de demokratik bir ülkenin vatandaşları olan 15 milyon çocuğu, çoğunluğu eski eğitim sistemimizin ürünleri olan öğretmenlerimiz, bugünden de farklı olacak yeni yarınlara hazırlamak durumundalar.

 

Bir ilkokul öğretmeni geçen yıl okula yeni başlayan bir çocuğun, ders kitabındaki resmi parmaklarıyla açıp büyütmeye çalışarak, kitaba tablet- bilgisayar muamelesi yapmaya çalıştığını anlatmıştı bana. Acaba ilk ve ortaöğretimi tamamlayan öğrenciler, “Vatan sevgisi”nin “İnsan sevgisi” ile kaynaşık olduğunu da öğrenmiş olacaklar mı?

 

Yeni eğitim öğretim yılında bütün öğrencilere zihin açıklığı ile başarılar ve bütün anne ve babalarla öğretmenlere, sabır ve selamet dilerim.

Saygılarımla.

Yazı hakkında ne düşünüyorsun ?